Fotograficzna rozgrzewka przed wakacjami cz. 2.

Część pierwsza wprowadziła Cię w techniczne tajniki fotografii, ale to dopiero początek tego, co obozy fotograficzne mogą Ci zaoferować. Gdy już nauczysz się podstawowych technik fotografowania i odkryjesz potencjał swojego aparatu, możesz zacząć bawić się fotografią. Czy nie jest tak, że gdy patrzysz na swoje zdjęcia, czasami intuicyjnie czujesz, że coś można w nich zmienić? Pamiętaj, że to Ty nadajesz im charakter i duszę. Przedstawione poniżej dwie (poczekaj na więcej!) sztuczki sprawią, że Twoje zdjęcie będzie wyróżniało się na tle innych.
Zaczynamy!

Niebo a ziemia

Podstawowym trickiem przy fotografowaniu jest ustalenie kąta, z jakiego będziesz robił/a zdjęcie. Jeśli chcesz sprawić, żeby Twój model/ka wydawał/a się wyższy/a, spróbuj zrobić zdjęcie od dołu – jest to tzw. żabia perspektywa. Stojąc naprzeciw, w miarę możliwości ukucnij lub połóż się i z takiej pozycji zrób zdjęcie. Im niżej się znajdziesz, tym wyższy lub większy będzie fotografowany obiekt. Nie wierzysz? Obejrzyj teledyski Beyonce 😉 W przeciwieństwie do tej sztuczki, możesz również fotografować od góry. Gdy masz przed sobą żywego modela, oczy i uśmiech od razu wydają się większe. Ale uwaga! Z takiej pozycji korpus i nogi są znacznie skrócone, więc musisz uważać, aby osoba fotografowana nie wyglądała karykaturalnie. Z tej perspektywy możesz fotografować również elementy znajdujące się na płaskiej powierzchni, takie jak np. muszle na plaży czy jedzenie. Pamiętaj jednak, żeby aparat znajdował się równolegle nad fotografowanym obiektem.

Roześmiana uczestniczka naszego obozu 🙂

Wykorzystaj słońce

Jest wiele artykułów, które mówią, żeby nie robić zdjęcia, gdy za obiektem znajduje się słońce. Hmm, dlaczego nie! Fotografując sylwetkę lub robiąc portret przy pełnym słońcu, obiekt prezentuje się zupełnie inaczej. Zanim obozy fotograficzne zrobią z Ciebie profesjonalistę/kę, sam/a spróbuj wykonać tę bardzo prostą sztuczkę. Przy pierwszym zdjęciu ustaw modela/kę tak, aby jego/jej głowa centralnie zasłaniała tarczę słońca. W efekcie wokół twarzy i głowy tworzy się piękna aureola promieni słonecznych. Robiąc następne zdjęcie, poczekaj do zachodu słońca, wtedy poproś modela/kę aby ustawił/a się pod słońce i wykonaj portret. W takim ujęciu sylwetka jest ciemna, może nawet czarna, widoczny jest jedynie jej zarys na tle kolorowego nieba i zachodzącego słońca. Pierwsze zdjęcie będzie delikatne i subtelne, drugie natomiast tajemnicze z niewyraźną postacią, ale pewne jest, że obydwa dają świetny efekt!

Zachód słońca z Vogue Travel 🙂

Gdy nauczysz się wykorzystywać powyższe sztuczki w odpowiednich sytuacjach, zapraszamy po kolejne już niedługo!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany