Anime a mitologia Japonii

Czy pamiętasz jeszcze, dlaczego zainteresowałeś/aś się Japonią? Być może – tak jak dla wielu Twoich rówieśników, a nawet studentów japonistyki – powodem było oglądanie od dzieciństwa anime, czyli japońskich seriali animowanych. Czy i Ty z niecierpliwością czekałeś na kolejny odcinek  pamiętnego Dragon Ball? A może ciekawsze były perypetie Czarodziejki z Księżyca? Niezależnie od tego, jaki gatunek preferujesz,  obóz Anime i Manga z pewnością przyczyni się do lepszego poznania świata japońskich produkcji.

Harry Potter a japońskie legendy

Czy zastanawiałeś/aś się jednak, skąd wywodzą się postacie, które występują w anime? Nie wszystkie są owocem przebogatej wyobraźni autorów. Tak naprawdę w japońskiej animacji można odnaleźć liczne zapożyczenia i tropy, prowadzące wprost do pradawnych wierzeń mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Bowiem główną – obok buddyzmu – religią Japonii jest shintō, wywodzący się w pierwszych wieków naszej ery system, który cechuje na przykład obecność różnorodnych bóstw, duchów i złośliwych demonów. Na tej bazie Japończycy przez stulecia stworzyli ogrom przesądów i legend, według których świat przepełniają piękne, ale także straszne i niebezpieczne dla człowieka istoty. Łatwo przyznać, że jest to bardzo dobry materiał do czerpania inspiracji, nie tylko dla azjatyckich twórców.  Mało kto mógłby domyślić się, że kappa, z którym walczy Harry Potter w słynnej na cały świat powieści autorstwa J.K. Rowling tak naprawdę pochodzi z Japonii!

Samodzielna praca ma naszych obozach anime i manga

Cykl dla chcących wiedzieć więcej!

Uważny widz jest w stanie odnaleźć nawiązania do shintō i legend w większości japońskich produkcji. W końcu nieprzypadkowo lis z Naruto ma aż dziewięć ogonów! Co jednak łączy go z legendarnymi japońskimi kitsune? Tego dowiesz się z tego bloga i podczas wyjazdów na obóz Anime i manga! Być może oglądanie anime stanie się jeszcze przyjemniejsze, gdy będziesz mógł samodzielnie odnajdywać podobne nawiązania. Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się, skąd się wziął smok, którego wzywał Goku, z jakimi demonami walczyła Usagi, czy też kim tak naprawdę jest Totoro – zapraszamy do lektury nowego cyklu artykułów, które przybliżą Ci mitologiczne odniesienia w animacjach.

Śledź nasz cykl japoński i bądź na bieżąco!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany