Żywe podejście do martwej natury

Mimo, że natura stwarza nam nieskończone ilości pięknych kadrów do narysowania, to kartka ma ograniczone wymiary. W większości wypadków nie uda Ci się narysować tego co widzisz w całości. Jak zdecydować się na odpowiedni fragment? Po pierwsze pamiętaj, że elementy na kartce nie mogą być ani za małe, ani za duże. Rysunek powinien przedstawiać kompozycję  w której każdy element ma swoje miejsce i znaczenie.  Z całości postaraj się wybrać jeden interesujący fragment dopasowany wielkością do kartki.

Plener na obozie artystyczno-malarskim

Dłonie czy kartka – czyli jak pomóc w wyborze kadru

Patrząc „gołym okiem” nie możemy ustalić kadru proporcjonalnego do wymiarów kartki. Najprostszym „ogranicznikiem” są po prostu nasze dłonie: wyprostuj przed siebie ręce i złącz kciuk prawej dłoni z palcem wskazującym  lewej oraz kciuk lewej dłoni z palcem wskazujący prawej dłoni, tworząc prostokąt. Innym sposobem jest zrobienie ze zwykłej kartki A4 pomocniczej ramki wycinając na jej środku proporcjonalny prostokąt( bok wyciętego prostokąta to np.  połowa boku kartki). Tak przygotowaną ramkę wyciągnij przed siebie i patrząc przez nią dopasuj do interesującego kadru.

ABC kompozycji

Cała kompozycja powinna współgrać ze sobą dlatego ważne jest, żeby nie zwracać uwagi tak bardzo na same przedmioty, jak na kierunek ich ułożenia, ciekawe kształty, światłocień czy kontrast między elementami. Kompozycja nie może skupiać się na jednym elemencie, więc nawet jeśli wybierzesz dominujący element kadru, to nie umieszczaj go na samym środku!  Nie bój się przesunąć go bardziej na bok kadru ale pamiętaj, że nie może być na samym krańcu kartki. Nie zawsze od razu udaje się dobrać odpowiedni kadr, dlatego jeśli rysujesz na dużym formacie spróbuj najpierw zrobić szybki zarys wybranego fragmentu  na mniejszej kartce.

Powodzenia!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany