Żywe podejście do martwej natury 2.

Jeśli udało Ci się wybrać interesujący kadr, to pewnie zadałeś/aś sobie pytanie: Jak przenieść go na kartkę? Rysując jakiś element mniejszy lub większy niż jest w martwej naturze możemy popsuć wybraną przez siebie kompozycję. Przenosząc rysowany przedmiot na kartkę musimy go dobrze zmierzyć. Jak się za to zabrać?

Linijki, ekierki, cyrkle i kątomierze do szuflady!

Po pierwsze pamiętaj, że nie jest to rysunek techniczny, dlatego powinieneś/powinnaś zapomnieć o wszystkich przyrządach do mierzenia. Linie nie muszą być idealnie proste, a przedmioty wymierzone co do milimetra, dlatego bez problemu możesz rysować je odręcznie.  Jeśli nie można mierzyć linijką, to czym?

MAL (17)

Mierzenie na obozie artystyczno-malarskim 😉

Ołówek jako profesjonalne narzędzie pomiarowe!

Ten kawałek drewna i grafitu sprawdza się idealnie jako przyrząd do mierzenia. Wystarczy, że pamiętając granice kadru wyciągniesz przed siebie prostą rękę z ołówkiem w dłoni. Zmierz kartkę ołówkiem: fragment od koniuszka grafitu do końca ołówka lub miejsca, w którym go trzymasz jest „jedną długością”. Teraz zaczyna się mierzenie – powiedzmy, że kartka w pionie ma 2 długości a rysowany dzbanek znajduje się pół długości ołówka od góry kartki – czyli ¼ wysokości. Analogicznie możesz mierzyć i umiejscawiać inne elementy: kubek może mieć wysokość dwóch pomarańczy a szerokość jednej, dzban szerokość trzech kubków itp. Pamiętaj, że jest to mierzenie „na oko”, więc w czasie przenoszenia elementów od czasu do czasu powinieneś/powinnaś kontrolować czy proporcje nadal się zgadzają. Pamiętaj również, aby zawsze trzymać ołówek w prostej ręce, żeby nie zmniejszać lub zwiększać odległości od rysowanego elementu.

Powodzenia!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany