Lekcja manier – zaskakująca kultura Japonii. cz. 2.

Witaj ponownie! Dziś nasz cykl o kulturze Japonii oferuje Ci wprowadzenie do tego, jak poprawnie siedzieć w stylu japońskim. Jeśli podołałeś poprzedniemu wyzwaniu i opanowałeś trudną sztukę kłaniania się, seiza to dla Ciebie bułka z masłem!

Se…co?

Seiza (正座) to dosłownie w tłumaczeniu „poprawne siedzenie”. Zobowiązuje, prawda? Jest to sposób siedzenia wywodzący się z bogatej historii Japonii przejęty do użytku w życiu codziennym. Wykonanie seiza i wyjście z niego jest niezbyt trudnym wyzwaniem, prawdziwą sztuką jest wytrzymanie w tej pozycji. Ćwiczy się to nawet miesiącami! Ty zacznij już teraz! Dla ułatwienia, na początku zaopatrz się w koc lub coś miękkiego, co będziesz mógł/a podłożyć pod nogi, ponieważ to będzie dla nich nie lada wyzwanie.
Po pierwsze: stań prosto, złącz nogi i stopy.
Po drugie: w tej pozycji schodź kolanami coraz niżej, aż do klęku.
Po trzecie: ułóż piszczele i stopy w pozycji równoległej do podłogi, pięty powinny znajdować się pod pośladkami.

Długo jeszcze…?

Z pierwszą częścią zadania na pewno świetnie sobie poradziłeś/łaś! Teraz czas na prawdziwe wyzwanie. Wyprostuj plecy, oprzyj dłonie na udach…i zostań tak. Po kilku minutach przekonasz się, że nie jest to tak proste,  jak na początku mogło się wydawać. Gdy poczujesz zmęczenie lub ból, podwiń palce stóp, zaprzyj się nimi o podłogę i odepchnij się delikatnie dłońmi od podłoża. Zmień pozycję z siedzącej do kucnięcia, a następnie powoli wstawaj. Jest to pozycja wyjściowa z seiza. Nie tylko siad jest ważny, musisz również potrafić pięknie wstawać!

To wszystko?

Umiesz już profesjonalnie się kłaniać i pięknie siedzieć. Czy jest coś jeszcze, czego chciałbyś/łabyś się nauczyć? Kultura Japonii może Ci wiele zaoferować, ale daj nam znać, czy Ty jesteś gotowy na takie wyzwania! A może nieco przerażająca nas Europejczyków kuchnia?

Jeżeli wciąż jesteś głodna/y informacji o japońskich obyczajach i kulturze, chcesz wiedzieć więcej i zdobywać te informacje od osób od lat zainteresowanych i związanych z językiem i Japonią w ogóle, to zapraszamy Cie na nasze obozy, które szykujemy dla Ciebie również zimą! 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany