Niezła sztuka! Cz. 1 – Ikebana

Ikebana (jap. 生け花「いけばな」) to, najprościej mówiąc, tradycyjna japońska sztuka układania kwiatów, dosłownie tłumaczy się to jako „dawanie życia kwiatom”. Ikebana ma swoje początki już w VI wieku, jednak jej obecna forma zaczęła się kształtować dopiero w XV wieku, co i tak daje niezły wynik! Mimo to wydaje Ci się, że to nic ważnego? Błąd! Japończycy bardzo dużą uwagę przywiązują do kompozycji kwiatowych. Wystarczy nieco nieuwagi, by cała misterna układanka rozsypała się niczym domino, a kilka godzin ciężkiej pracy poszło na marne.

 

 Klasyczny przykład kompozycji kwiatowej

O co właściwie chodzi?

Sztukę ikebany charakteryzują wszystkie cechy związane  z kulturą Japonii i Japończykami – precyzja, cierpliwość, pracowitość, dokładność i sumienność. Każdy kwiat, liść, a nawet łodyga mają swoje miejsce i znaczenie.  W filozoficznego aspekcie ikebany, w zależność od wysokości kwiatów i innych elementów kompozycji wyróżniamy dążenie do trzech kierunków czy też punktów – najwyższe łodygi symbolizują niebo, najniższe ziemię, a pomiędzy nimi znajduje się człowiek. Dlaczego akurat tak? Rośliny symbolizują ludzkość, codzienny rozwój lub umieranie. Donica symbolizuje ziemię, miejsce czerpania energii. Niebo to symbol ciągłego rozwoju. Wszystko musi mieć swoje miejsce i cel.

 

 Żmudny proces układania ikebany

 

Gdzie można ją spotkać?

Ikebana jako sztuka nie jest powszechnie spotykana w Polsce. Najprawdopodobniej nie istnieje żadna szkoła, w której jest nauczana. Chętnym i odważnym! pozostaje uczenie się z wielu dostępnych źródeł w Internecie. W Japonii natomiast ikebany naucza się w szkołach i na uniwersytetach jako zajęcie fakultatywne. Istnieje również międzynarodowe stowarzyszenie „fanów ikebany” (Ikebana International) założone w 1956r. Czy teraz już jesteś przekonana/y, że ikebana to nie byle co? Niedługo poznasz inne tradycyjne kręgi zainteresowań Japończyków. Zostań z nami!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany