Niezła sztuka! Cz. 2 – Origami

Kartkę, to każdy umie zgiąć! …czy aby na pewno? Origami (jap. 折り紙「おりがみ」), to dosłownie „zgięty papier” bądź też „zginanie papieru”. Nietrudno odgadnąć, prawda? Jednak, gdy uświadomisz sobie, że sztuka origami sięga już X wieku, być może zastanowisz się, że chodzi o coś więcej, niż tylko poskładanie żurawia? Otóż to.  Na początku dekoracjami tworzonymi sztuką origami ozdabiano świątynie (podobne zastosowanie miała opisywana wcześniej ikebana), następnie domostwa, aby w końcu wprowadzić je w użytek codzienny do pakowania prezentów lub listów. Origami stawało się coraz powszechniejsze, aż nastał prawdziwy BUM na składanie kwadratowych kolorowych karteczek.

Najbardziej podstawowy wzór origami – przynoszący szczęście żuraw

Jak zacząć i od czego?

Możesz się zdziwić, ale zajmowałaś/łeś się origami już od dzieciństwa. Wzory takie jak samolot, łódka czy „czapeczka malarza” jak najbardziej wpisują się na listę wzorów origami. Istnieją wzory podstawowe będące złożeniem wyjściowym do innych konstrukcji (jest ich niewiele, wygodnie je zapamiętać, aby potem nie przeszukiwać kilku stron w poszukiwaniach), instrukcje bardzo prostych wzorów, od których najlepiej zacząć naukę, np. lilia, gołąb czy słodki pingwinek, ale są też bardzo skomplikowane wzory wymagające od nas ogromnego skupienia i przede wszystkim precyzji. Gdy instrukcja mówi, żeby zgiąć kartkę w rogu, przesunięcie linii o milimetr już może spisać na straty nasze wcześniejsze wysiłki! Najtrudniejsze jest origami modułowe składające się z kilku! kartek na raz. Ale zostawmy to profesjonalistom…

Origami modułowe – kwiaty złożone z kilku kartek

Kto chętny do nauki?

Jeśli zechcesz nauczyć się sztuki origami, możesz zrobić to w każdej chwili! Nie potrzebujesz żadnej szkoły ani instruktora, bo sam/a możesz nim dla siebie być. Ważne, abyś pamiętał/a o spostrzegawczości, cierpliwości i precyzji. Zacznij od prostych wzorów, takich jak pies, kot, lilia czy gołąb, potem powoli możesz zacząć uczyć się wzorów 3D. To nie błąd! Dmuchniesz, chuchniesz i wyczarujesz kolorową myszkę. Gotowa/y, by zostać mistrzem origami?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany