Itadakimaaaaasu! – czyli siadamy do stołu

Przekonałaś/eś się już, że kultura Japonii w każdej dziedzinie życia może Cię zaskoczyć swoją odmiennością i niecodziennymi rozwiązaniami. Tak samo jest w przypadku kuchni, którą w porównaniu z naszymi rodzimymi pierożkami i rosołem można nazwać wręcz kontrowersyjną!

Itadakimambo?

Itadakimasu tłumaczy się jako „Smacznego!” lecz wyrażenie to nie do końca wskazuje na życzenia wobec innej osoby. Itadakimasu używa się w momencie, gdy sam/a zaczynasz posiłek i wyrażasz wdzięczność za możliwość spożycia pokarmu. Podczas gdy w Polsce nie zawsze mówi się „Smacznego!” i nie jest to uznawane za specjalnie obraźliwe, w Japonii pominięcie tego krótkiego sformułowania uważane jest za bardzo niegrzeczne!

Im głośniej, tym lepiej!

Lubisz sobie posiorbać i pochlipać nad talerzem? Jeśli tak, jesteś idealnym materiałem na japońskiego smakosza! W Japonii dozwolone jest, a nawet wskazane, głośne zachowywanie się przy stole. Podczas spożywania np. ramen (ulepszony japoński rosołek z kawałkiem wołowiny, kiełkami, jajkiem i czym dusza zapragnie), siorbanie nad miską to najlepszy wyraz tego, że posiłek Ci smakuje, a będąc w gościnie to wielka pochwała dla gospodyni. Już nikt Ci nie zwróci uwagi, że zachowujesz się niegrzecznie, Ty po prostu jesz w japoński sposób 🙂

Ramen

Japoński rosołek – ramen

Gdzie ten widelec…?

Zastanawiasz się, jak to możliwe, że spośród wszystkich dostępnych materiałów i możliwości, Japończycy wybrali akurat dwa patyki, które uznali za idealne do łapania jedzenia? Nie do końca wiadomo, kiedy zaczęto posługiwać się pałeczkami, ale źródła mówią już o datach sprzed 2tys lat! Uważano, że pałeczki są przedłużeniem ludzkiej dłoni, dają możliwość dokładniejszego smakowania potraw (poprzez nakładanie pojedynczych składników) i, co ciekawe, są praktyczniejsze w użyciu. Należy jednak uważać, aby podczas używania pałeczek (jap. hashi) nie popełnić karygodnych błędów, których jest mnóstwo. Oto niektóre z nich:

 

  1. Nie wolno podawać jedzenia z pałeczki do pałeczki (w ten sposób podaje się kości zmarłego na pogrzebie).
  2. Nie wolno wbijać pałeczek w jedzenie (oznacza to ofiarowanie posiłku zmarłym przodkom).
  3. Nie wolno nawijać jedzenia na pałeczki, mieszać nimi np. zupy, machać nimi nad potrawami i oblizywać!

Pałeczki

Pięknie zdobione pałeczki – ohashi

Japonia czeka! Po takiej dawce wiedzy na temat kultury i języka, kultura Japonii już niczym Cię nie zaskoczy. Otrzymujesz wirtualny certyfikat Wybitnej/go Japonistki/ty i teraz sam/a możesz rozprzestrzeniać wiedzę o Japonii. Gratulujemy!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany