Co oglądają Japończycy, gdy nie oglądają anime – dramy

Słysząc dwa słowa „Japonia” i „telewizja” pewnie od razu przychodzi Ci do głowy anime. Mimo swojej popularności, nie jest to jedyna rozrywka przygotowana dla zmęczonych po pracy, pragnących odpocząć przed ekranem telewizora Japończyków.  Czy jest coś, co może być konkurencją dla mistrzowskich animacji rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni?

Ostatnio coraz bardziej popularne, również poza granicami Japonii, stają się drama (ドラマ , czyt: „dorama”), czyli seriale telewizyjne. Ich tematyka jest bardzo różnorodna – od szkolnych romansów, przez seriale historyczne, detektywistyczne, aż po horrory.  Często oparte są na powstałych już mangach, seriach anime czy powieściach i opowiadaniach. Swoją popularność zawdzięczają również aktorom – spora ich część to uwielbiani przez Japończyków telewizyjni idole i członkowie popowych zespołów, przy okazji nagrywający elementy soundtracku dramy. Niektóre dramy staję się tak popularne, że przenikają na stałe do popkultury, np. znane chyba przez każdego Japończyka „Hana Yori Dango”.

HanaDan_dvdcoverPlakat pierwszego sezonu „Hana Yori Dango”, który nawiązuje do oryginału-
mangi Kamio Yoko (źródło: wiki.d-addicts.com)

Kilka słów o podziałach

W ponad trzydziestoletniej historii japońskich dram powstało tyle serii, że ciężko byłoby odnaleźć pożądany tytuł bez odpowiedniej klasyfikacji. Małym uproszczeniem jest to, że cała ramówka seriali zmienia się regularnie cztery razy w roku – zgodnie z porami roku. Każda stacja telewizyjna ma w swojej ramówce określone godziny emisji seriali, więc podczas przejścia do kolejnego sezonu serial po prostu „wskakuje” na miejsce poprzedniego. Aby rozróżniać dramy dobrze jest znać też ich formaty jak tanpatsu – „jednoodcinkowe dramy” (zazwyczaj odcinki specjalne do dłuższych serii, ma długość mniej więcej dwóch odcinków standardowej dramy) oraz renzoku – dramy dłuższe niż jeden odcinek (jeden sezon to zazwyczaj od 8 do 12 trwających po mniej więcej 45 minut odcinków). Często pojawiającym się określeniem jest również asadora – 15minutowa drama, która nie jest przerywana reklamami, czy taiga dorama – termin stosowany do określenia historycznego serialu telewizji NHK, który jest emitowany przez cały rok w niedziele.

Bloodymonday-chartMała ściąga dla oglądających- schematy pokazujące relacje między bohaterami (źródło: wiki.d-addicts.com)

Przez oglądalność do nagród!

W każdym sezonie wszystkie stacje telewizyjne prowadzą rankingi oglądalności emitowanych dram (zobacz jak wyglądają przykładowe rankingi: roczny, według konkretnej godziny emisji oraz coś dla odważnych- na stronie japońskiej. Jest to pomocne, nie tylko dla twórców seriali, ale również dla osób, które chcą włączyć się do oglądania serialu w trakcie trwania serii, lecz nie wiedzą na co się zdecydować. O najciekawszej dramie danego okresu możesz dowiedzieć się również dzięki nagrodom przyznawanym na koniec sezonu.  Television Drama Academy Awards to nagroda przyznawana od 1994 roku w dziewięciu kategoriach: najlepszego serialu, aktora pierwszoplanowego, aktorki pierwszoplanowej, aktora drugoplanowego, aktorki drugoplanowej, scenariusza, reżysera piosenki oraz w kategorii nagrody specjalnej. W 2007 roku powstała nagroda Tokyo Drama Awards, przyznawana raz do roku w podobnych kategoriach.

Dramy to nie tylko dobra rozrywka ale także poznawanie kultury i codziennego życia Japończyków. Z ogromnej ilości seriali każdy wybierze typ, który podpasuje jego upodobaniom. Porównywanie dram z ich odpowiednikami w anime czy mangach może być również sporą frajdą dla fanów seriali w wersji rysunkowej 🙂

 Ikona wpisu: flickr.com

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany