Japonia wg Google

Kochająca wszelakie rankingi Japonia stworzyła zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz za pomocą wyszukiwarki Google w roku 2013. Jakie były „numery jeden” Japończyków w minionym roku?

Pięć pytań roku

To podstawa, kiedy chcemy się czegoś dowiedzieć – pytamy Co? Gdzie? Jak? Kiedy? i Dlaczego? Może właśnie dlatego pytania te królują na listach najczęściej wyszukiwanych fraz. Zobacz jakie słowa umieszczali przy nich mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni:

CO (to jest) -アベノミクス – Abenomics – czyli polityka Abe Shinzō, obecnego premiera Japonii. Termin powstał z połączenia słów: ‘Abe’ i ‘economics’.

GDZIE -ソチ – Soczi – jak łatwo można zgadnąć, jest to związane z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, odbywającymi się właśnie w tym mieście.

JAK -パズドラ 攻略方法 (Pazudora kōryaku hōhō) przejść Pazudora – czyli jedna z najpopularniejszych gier na platformy iOS i Android w Japonii. Nazwa to skrót od パズル&ドラゴンズ Pazuru Ando Doragonzu czyli Puzzle and Dragons.

KIEDY – iOS7 – czyli najnowszy mobilny system operacyjny dla iPhone’a i iPada.

DLACZEGO -青函トンネル(seikan tonneru) Tunel Seikan – najdłuższy na świecie tunel kolejowy łączący Hokkaido i Honsiu. Ten temat być może był tak często poruszany w związku z informacją, że jedna z podziemnych stacji miała zostać zamknięta.

Oraz podstawowe, najczęściej wyszukiwane hasło: 台風 (taifū) tajfun – nic dziwnego, skoro w roku 2013 Japonię nawiedziło aż 31 tajfunów!

Google Japan

 NAJ… w różnych kategoriach.

Ten ranking bardzo dobrze ukazuje czym interesowali się Japończycy w minionym roku. Przyjrzyjmy się poszczególnym kategoriom:

ANIME – 進撃の巨人Shingeki na kyojin – anime na podstawie mangi Hiroyuki Sawano o tym samym tytule, która zwyciężyła w 35. edycji Kodasha Manga Awards w kategorii shōnen manga. Anime było emitowane w Japonii od 6 kwietnia do 24 sierpnia.

GADŻET – ドコモiPhone – (docomo iphone) czyli iPhone najpopularniejszej w Japonii sieci telefonii Komórkowej NTT DoCoMo.

GRA – パズドラPazudora – wspominana już wcześniej popularna Japońska gra.

DRAMA – あまちゃんAmachan – poniedziałkowy serial liczący już 156 odcinków. Bardzo doceniony podczas 78. Television Drama Academy Awards – wygrał aż w 6 kategoriach.

STRONA INTERNETOWA: Yahoo

REKLAMA ドロリッチCM -dororicchi CM, czyli reklama kawowego napoju.

ATRAKCJA TURYSTYCZNA – ディズニーランド (Dizunirāndo )Disneyland – powstały w 1983 roku (jako pierwszy poza granicami USA!) park rozrywki w mieście Urayasu w prefekturze Chiba.

FILM – 風立ちぬKaze Tachinu – nominowany do Oskara pełnometrażowy film anime w reżyserii Hayao Miyazakiego (znanego z takich produkcji jak „Mój Sąsiad Totoro”, „Ruchomy Zamek Hauru” czy „Spirited Away: w Krainie Bogów”).

Jeśli jesteś ciekawy/a jak wygląda cały ranking, możesz zobaczyć go tutaj.

A Ty czego najczęściej szukasz w google? 😉

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany