Pisać każdy może? Keitai shosetsu

Uczniowie, studenci, pracownicy firm, wszystkich łączy fakt codziennych dojazdów do szkoły lub pracy. Często taka podróż trwa więcej niż 15 minut, a z powodu tłoku można zapomnieć o krótkiej, spokojnej drzemce czy wyciągnięciu porannej gazety, książki, krzyżówki lub sudoku. Co zrobić jeśli zamiast patrzeć na nieznajome twarze spieszących się do codziennych obowiązków ludzi chcielibyśmy jednak czymś się zająć? Japończycy i na to znaleźli doskonałe rozwiązanie – keitai shosetsu, czyli nowele pisane na telefonie!

Czym jest keitai shosetsu?

携帯小説   lub  ケータイ小説 (keitai shosetsu) to „komórkowe opowiadania” czyli krótkie opowieści pisane za pomocą telefonu komórkowego i rozsyłane do czytelników mailem lub sms’em. Zamieszczane są w formie rozdzialików (około 70 -100 słów), co spowodowane jest ograniczeniami długości wiadomości tekstowych. Głównie pojawiają się w formatach txt, JAVA lub WMLD.  Ich autorzy nie podpisują się imieniem i nazwiskiem, tylko wybranym przez siebie nickiem.  Twórcami często nie są profesjonaliści, właściwie każdy może spróbować swoich sił w pisaniu i zamieszczaniu „mikropowieści”. Największą i najpopularniejszą darmową stroną internetową zajmującą się publikowaniem keitai shosetsu jest Maho i-Land (znajduje się tam ponad milion tytułów!). Obok opowieści online オンライン小説 (onrainshosetsu) można wyróżnić też電子書籍 (denshishoseki) czyli ebooki. Pierwsze opowiadanie autorstwa Yoshi o tytule „Deep love” powstało w 2003 roku i od tego czasu ten rodzaj opowieści cieszy się sporą popularnością nie tylko w Japonii, ale również w Chinach, USA, Niemczech czy Afryce Południowej!

35356701_3b731df900_o

Czy Ty też nie ruszasz się nigdzie bez telefonu? 🙂 (źródło: flickr.com)

Keitai style

Ograniczenia długości sprawiły, że powstał specjalny, minimalistyczny styl pisania keitai shosetsu. Ze względu na korzystanie z wiadomości sms pomija się „sms’owy slang” i wszelkie skróty używane przy zwyczajnych wiadomościach. Charakterystyczne są krótkie zdania, częste rozpoczynanie nowych akapitów, stosowanie wielkich liter oraz cyfr, a to wszystko w  zapisie poziomym. Akcja przedstawiana jest z punktu widzenia głównego bohatera, pojawia się wiele dialogów i stosunkowo mało psychologii postaci. Mimo prostego stylu do keitai shosetsu idealnie pasuje określenie, że małe jest wielkie – najlepszym przykładem może być „Koizora„ (Love sky) wydana na początku w formie komórkowego opowiadania. Cieszyła się jednak taką popularnością, że została wydana w formie książki, jak również stała się inspiracją do stworzenia mangi, anime oraz filmu o tym samym tytule!

800px-Koizora-banner

Plakat filmu Koizora. Oglądaliście?  (źródło: wiki.d-addicts.com)

Keitai shosetsu mogą być idealnym sposobem na nudę, możemy nie tylko śledzić losy ulubionych bohaterów ale także próbować własnych sił w pisaniu i to praktycznie zawsze i wszędzie – wystarczy tylko mieć telefon.

Ikona wpisu: flickr.com

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany