Hello Kitty przewodnikiem po Japonii, czyli witajcie w świecie Gotochi Kitty!

Kiedy myślę o ucieleśnieniu słówka kawaii (tłum. słodkie, urocze), do głowy automatycznie przychodzi mi mały, biały kotek z kokardką na uszku, znany na całym świecie jako Hello Kitty (jap. ハローキティ, wym. haroo kiti). Stworzona wiele lat temu przez firmę Sanrio maskotka stała się jednym z symboli japońskiej popkultury, zyskując fanów zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych na całym świecie. Ale ambitnemu zwierzątku to nie wystarczyło! Postanowił zabrać swoich wielbicieli na wycieczkę po calutkiej Japonii – i tak narodziła się seria Gotochi Kitty (jap. ご当地キティ).

Słowo tochi (kanji: 当地) oznacza dosłownie „to, konkretnie określone miejsce” i nawiązuje do pomysłu, który stał się zaczątkiem kolekcji. Hello Kitty (najczęściej w formie breloczka, choć nietrudno znaleźć też na przykład długopisy, ręczniczki czy nawet skarpetki) pojawia się w niej w otoczeniu sławnych miejsc, budynków, zwierząt, czy jedzenia, charakterystycznych dla danej japońskiej prefektury, miasta lub nawet dzielnicy. W ten sposób, nabywając kolejne egzemplarze, jednocześnie tworzymy niepowtarzalny zbiór symboli Japonii i szeroko pojętej japońskości. Dodatkowo patrząc na daną Kitty lepiej poznajemy charakterystykę miejsca, w którym przebywamy. Dlaczego kotek z Owakudani zamknięty jest w skorupce czarnego jajka, a ten z prefektury Akita nosi maskę demona Namahage?  Trzeba przyznać, że tak skuteczne reprezentowanie historii i tradycji kraju na arenie międzynarodowej (oczywiście Gotochi Kitty szybko podbiła serca turystów, stając się wręcz idealną pamiątką z podróży do Japonii) to całkiem duże osiągnięcie, jak na małego kotka.

Hello Kitty z OwakudaniOprócz nabycia małego breloczka, w wielu miejscach w Japonii można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z lokalną Kitty (fot. Julita Nyga)

Popełnia jednak błąd ten, kto nie docenia siły Kitty! Tak naprawdę kotków jest cała armia, a skompletowanie ich pochłonęłoby prawdopodobnie wszystkie siły (i oszczędności) zwykłego człowieka. Nikt nie zna dokładnej liczby odmian Gotochi Kitty (a przynajmniej wiedza ta nie jest podawana do wiadomości publicznej), gdyż często istnieje nawet kilka wariantów maskotki z tego samego miejsca, a cały czas pojawiają się nowe. Własną Kitty ma na przykład wieżowiec Tokyo Skytree, czy też Dworzec Tokijski! Nieoficjalne rachunki mówią o liczącym kilka tysięcy rodzajów stadzie kotków, rozsianych po całej Japonii! Jeżeli chcecie bliżej się im przyjrzeć, zapraszam do zapoznania się z tą interaktywną mapką (przyda się znajomość nazw prefektur w znakach kanji albo dobry słownik 😉 ) na oficjalnym portalu internetowym Gotochi Kitty.

Hello Kitty z OdawaryPółka z lokalnymi kotkami to niezbędny element każdego szanującego się sklepu z pamiątkami 😉 (fot. Julita Nyga)

Tym bardziej imponuje fakt, że niektórzy ludzie mają siły i chęć kolekcjonować Gotochi Kitty, Choć (o czym przekonała się sama autorka już po nabyciu jednego egzemplarza) ta zabawa wciąga! Jak bardzo? Tego można się dowiedzieć, odwiedzając chociażby stronę itoyoshi, na której prezentuje ona swoje zbiory. I co, znaleźliście swoją ulubioną Lokalną Kitty?

Watch Full Movie Online Streaming Online and Download

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany