Wyzwól swoją kreatywność – bokeh

Czy zdarza się, że widzisz interesujący efekt fotograficzny i chciałbyś/abyś go wypróbować, lecz wydaje się zbyt trudny w realizacji? Nic bardziej błędnego! Przyjrzyjmy się zatem efektownemu, a zarazem prostemu w realizacji efektowi jakim jest bokeh, czyli świetlne refleksy na rozmytym tle.

Co to jest bokeh?

Termin bokeh zaczerpnięty został z języka japońskiego i oznacza „rozmyty” bądź „niewyraźny”. A czym właściwie jest bokeh? Są to elementy pojawiające się na rozmytym tle przybierające kształt pięcio-, sześcio- lub ośmiokąta w zależności od kształtu przesłony. Jednakże w bardzo prosty sposób możemy również modyfikować kształt powstających elementów.

portret bokeh(fot. flickr.com, Adam D.)

3 kroki do uzyskania efektu bokeh

Chcąc otrzymać „klasyczny” bokeh potrzebujemy jedynie jasnego obiektywu (z przesłoną ustawioną na wartość nie większą niż f/2.8) oraz garści pomysłów i kreatywności. Dzięki niemu światła miast zamienią się w rój kolorowych świetlików stanowiących wyjątkowe tło tworzonego zdjęcia. Również z pozoru zwykły portret może zyskać magię i nutę romantyzmu. Możliwości są ogromne, a ich liczba zależy wyłącznie od chęci i pomysłowości fotografującego/ej. Dodatkowo formę powstającego bokehu możemy dowolnie modyfikować tworząc serca, choinki, gwiazdki oraz wiele innych kształtów. W tym przypadku potrzebne nam będą tekturowe nakładki, do których wykonania posłużymy się:

  • Sztywną kartką papieru
  • Cyrklem
  • Ołówkiem
  • Nożyczkami
  • Taśmą klejącą

Przy użyciu cyrkla rysujemy koło odpowiadające średnicą obiektywowi i wycinamy. Następnie rysujemy wybrany przez siebie kształt i ponownie wycinamy. Ostatnim krokiem jest przymocowanie nakładki do obiektywu przy użyciu taśmy klejącej. Voilà!

bokeh w kształcie serduszek(fot. deviantart.com, Khoi Nguyen)

Nie zawsze ciekawe efekty muszą równać się dużym nakładom pracy i drogiemu sprzętowi. Czasami wystarczy kreatywność i odrobina chęci. Na naszych obozach fotograficznych z pewnością poznasz wiele innych ciekawych trików, które wzbogacą Twoją fotograficzną przygodę.

Ikona wpisu (fot. flickr.com, Simon & His Camera)

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany