Wyzwól swoją kreatywność – głębia ostrości

Głębia ostrości – niepozorna, a potrafi diametralnie odmienić uchwycony kadr. To właśnie dzięki niej wykonana fotografia staje się bardziej „nasza”. Za jej pomocą możemy wyrazić, w jaki sposób widzimy daną rzeczywistość. Mimo, iż jest jedynie jedną z wielu składowych fotografii, często to właśnie ona decyduje o wykonaniu udanego zdjęcia. Balans bieli, kontrast, kadr… możemy nimi stosunkowo dowolnie manipulować już po naciśnięciu spustu migawki, jednakże raz ustawiona wartość przysłony jest praktycznie nie do zmiany, dlatego tak ważnym jest, aby przemyśleć jej ustawienie wcześniej.

Od czego zależy głębia ostrości?

Głębia ostrości zależy głównie od wartości przysłony, lecz wpływa na nią również ogniskowa obiektywu oraz odległość od fotografowanego obiektu. Zatem im mniejsza wartość przysłony, im wyższa wartość ogniskowej oraz im bliżej fotografowanego obiektu tym głębia ostrości się zmniejsza. Brzmi to zapewne nieco skomplikowanie, jednakże praktyka jaką możesz zdobyć na naszych obozach fotograficznych pomoże ci w łatwy sposób wprowadzić w życie przedstawioną teorię.

kwiaty różna głębia ostrościZdjęcia z różną głębią ostrości (fot. flickr.com, Brian)

Duża czy mała głębia ostrości?

O dużej głębi ostrości mówimy, gdy praktycznie cały plan jest ostry. Z taką sytuacją spotykamy się głównie przy fotografiach krajobrazów. Natomiast, gdy jedynie pewna część pozostaje ostra mówimy o małej głębi ostrości. Przy odrobinie kreatywności pozwala ona na zindywidualizowanie uwiecznianego przez nas kadru. To od nas zależy, co wyróżnimy poprzez wyostrzenie, a co pozostawimy jako część mającą drugoplanowe znaczenie.

Na poniższym zdjęciu zastosowano małą głębię ostrości, co sprawia, że całość nie jest chaotyczna, a pozostałe ptaki są tłem, na którym pięknie prezentuje się jeden z nich. Czy fotografowanie osoby grającej na gitarze zawsze musi wyglądać tak samo? Absolutnie nie. Wystarczy obrać różne perspektywy, zmniejszyć wartość przysłony i zyskujemy inne niż wszystkie, interesujące spojrzenie na portret gitarzysty.

ptak(fot. flickr.com, Thomas)

Gitarzysta(fot. Jagoda Klabisz)

Fotografia, tak jak muzyka czy malarstwo, jest sztuką, dzięki której możemy wyrażać siebie i swoje indywidualne spojrzenie na świat. Zatem chwytajcie za aparaty i za pomocą manipulowania poszczególnymi parametrami aparatu stwórzcie swoje własne dzieło.

Ikona wpisu (fot. flickr.com, Ben Seidelman)

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany