Wyzwól swoją kreatywność – filtry

Filtry to kolejny kreatywny sposób, aby nadać charakteru zdjęciom. Barwne, połówkowe, zmiękczające… Do wyboru mamy całą gamę filtrów pozwalających osiągnąć różnorodne efekty. Niestety zabawa ta wiąże się również z niemałymi kosztami. Jednakże można temu zaradzić! Wystarczy przeszukać szuflady bądź udać się do sklepu papierniczego i małym kosztem stworzyć własne filtry.

Efekty osiągane za pomocą filtrów

Za pomocą filtrów barwnych możemy nadać zdjęciom wybrane przez siebie zabarwienie. Dzięki temu możemy podkreślić atmosferę fotografii lub nadać jej zupełnie innego charakteru. Kolor wyłącznie na połowie filtra w łatwy sposób odmieni kolor nieba lub wody, a żółty kolor w jednym z rogów spowoduje, że nasze zdjęcia będą bardziej słoneczne. Dzięki filtrowi zmiękczającemu, jak sama nazwa wskazuje, uzyskamy zmiękczenie zdjęcia. Jest to filtr szczególnie przydatny w fotografii portretowej, aby nadać delikatności i miękkości. Może spróbujesz użyć tego filtra podczas warsztatów fotografii portretowej na naszych obozach fotograficznych?

Filtry barwne(fot. flickr.com, Oğuzhan Abdik)

Samodzielny sposób wykonania

Do wykonania filtrów barwnych potrzebna nam będzie dość sztywna folia, w tej roli idealnie sprawdzi się okładka do bindowania, oraz transparentne markery bądź zakreślacze. Z foli wycinamy kwadraty większe niż średnica obiektywu. Następnie kolorujemy wybrane partie folii i wyłącznie od naszej inwencji zależy czy kolor nałożymy na całą powierzchnię czy też zrobimy to w wybranych partiach. Po inspirację możesz również zajrzeć na bloga A Beautiful Mess.

Kwiaty na drzewie(fot. flickr.com, R. Nial Bradshaw)

Filtr zmiękczający otrzymamy w podobny sposób . Na wycięty kawałek folii nanosimy z jednej strony cienką warstwę wazeliny. Jednakże w przypadku problemów z ostrzeniem warto spróbować pozostawić środek „filtra” czystym. Na koniec pozostaje tylko przyłożyć go do obiektywu, pamiętając by zrobić to czystą stroną, i rozpocząć fotografowanie. Możesz również zajrzeć na Bldg 25 Blog, gdzie przedstawiono kilka sposobów jak osiągnąć efekt zmiękczenia, także za pomocą wazeliny.

Niebieski kwiat(fot. flickr.com, Brx0)

A może jeszcze inaczej?

Oprócz samodzielnie stworzonych filtrów warto eksperymentować również z wykonywaniem zdjęć przez wszelkiego rodzaju materiały półprzezroczyste takie jak okulary przeciwsłoneczne, rajstopy, czy też koronkowe bądź tiulowe materiały. Efekty są trudne do przewidzenia, jednakże w odpowiednim kadrze mogą zdziałać cuda.

Fotografia jest nieograniczonym polem pożytkowania kreatywności. Mimo iż, fotografować może każdy to właśnie pomysłowość i wiedza techniczna sprawia, że tworzone zdjęcia wyróżniają się na tle innych. Warto zatem stale eksperymentować i szukać stylu, który będzie najlepiej nas odzwierciedlał.

Ikona wpisu (fot. flickr.com, Cortto)

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany