Tradycja w współczesnej oprawie, czyli muzyka Yoshida Brothers

Muzyka stale się rozwija tworząc coraz to nowsze gatunki. Istnieją jednak muzycy, którzy sięgając do tradycji łączą ją z muzyką współczesną. Na japońskiej scenie muzycznej jednym z przykładów takich muzyków jest duet, Yoshida Brothers, który nie zapominając o dziedzictwie klasycznej muzyki japońskiej, komponuje muzykę eklektyczną, w której łączy przeszłość z teraźniejszością.

Bracia Yoshida

Grupę Yoshida Brothers tworzą dwaj bracia, Yoshida Ryōichirō (ur. 26 lipca 1977) oraz Yoshida Ken’ichi (ur. 16 grudnia 1979), obaj urodzeni w mieście Noboribetsu znajdującym się w południowej części prefektury Hokkaidō. Od najmłodszych lat przyjmowali nauki gry na shamisenie, stale doskonaląc się w tej sztuce i zdobywając nagrody w wielu konkursach.

Yoshida Brothers(fot. flickr.com, May S. Young)

Droga ku sławie

W 1999 roku zespół wydał debiutancki album „Ibuki”, który sprzedał się nakładem 100 000 sztuk. Był to niemały sukces dla muzyków zajmujących się muzyką tradycyjną. Ich pierwsza trasa koncertowa odbyła się w roku 2002 i obejmowała 30 japońskich miast. W następnym roku bracia Yoshida postanowili wyjść ze swoją muzyką poza Azję zyskując sławę w Stanach Zjednoczonych albumem zatytułowanym „Yoshida Brothers”. Dalsza praca zaowocowała kolejną międzynarodową płytą zatytułowaną „Yoshida Brothers II” i odbyli swoją pierwszą trasę koncertową poza granicami rodzinnego kraju, aby promować swój nowy album w Stanach Zjednoczonych. Następny etap ich twórczości minał na uczestnictwie we wszelkiego rodzaju projektach i zdobywaniu coraz to większej rzeszy fanów. W 2007 w Stanach zrobiło się bardzo głośno o japońskim duecie za sprawą reklamy telewizyjnej Nintendo Wii, w której użyto jednego z ich utworów. W kolejnych latach Yoshida Brothers mogli pochwalić się takimi albumami jak „Yoshida Brothers III”, „The Best of Yoshida Brothers”, „Prism”. Dodatkowo wznowiono wydanie „Ibuki”. Wielu nowych fanów zyskali również podczas Expo w Szanghaju, gdzie na zaproszenie występowali z japońskim DJ Daishi Dance.

Styl Yoshida Brothers

Bracia w swoich utworach łączą tradycyjne brzmienie shamisenu z perkusją i gitarą, jednocześnie nie stroniąc od nowoczesnych dźwięków muzyki elektronicznej. Daje to niezwykłe połączenie, w którym zawiera się japońska muzyka tradycyjna z elementami jazzu, bluesa itp. Ale czym właściwie jest shamisen? Jest to tradycyjny japoński trzystrunowy instrument. Rozmiarami może przypominać gitarę, jednakże ma bardzo wąski gryf oraz małe prostokątne pudło rezonansowe. Grając na shamisenie używa się, podobnie jak przy grze na gitarze, czegoś na wzór kostki gitarowej zwanego bachi.

Yoshida Brothers(fot. flickr.com, May S. Young)

Niepowtarzalna muzyka nie zawsze musi oznaczać tworzenia czegoś zupełnie nowego. Muzyka tradycyjna kryje w sobie ogromny potencjał, który wykorzystany w opowiedni sposób pozwala na stworzenie czegoś wyjątkowego i z całą pewnością dowodzi tego duet braci Yoshida.

Ikona wpisu (fot. flickr.com, May S. Young)

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany