Odległe, a jednak bliskie – japońskie opowieści

Kopciuszek to baśń, którą zna zapewne każdy z nas. Także opowieść o Calineczce, malutkiej dziewczynce zrodzonej w pięknym kwiecie, to historia wszystkim dobrze znana. Aczkolwiek czy zdawałaś/eś sobie sprawę, że w literaturze japońskiej możemy odnaleźć utwory podobne do dobrze nam znanych baśni z dzieciństwa?

Opowieść o damie z piwnicznej izby

Opowieść o damie z piwnicznej izby, czyli Ochikubo monogatari, to historia o pięknej córce radcy dworu, której życie nie jest łatwe. Macocha bardzo źle ją traktuje zmuszając do mieszkania w piwnicy. Jednakże życie dziewczyny zmienia się, gdy o jej istnieniu dowiaduje się syn Ministra Prawej Strony. Mimo tego, że młodzi zakochują się w sobie, zła macocha robi wszystko, co w jej mocy, aby pasierbica nie była szczęśliwa. Mimo to, miłość tych dwojga jest na tyle silna, że przezwycięża wszystkie trudności.

Opowieść o zbieraczu bambusów

Tytułowym bohaterem jest ubogi staruszek, który pewnego dnia w kolanku bambusa znajduje tajemniczą, malutką istotę. Staruszek, jak i jego żona postanawiają wychować i otoczyć miłością znalezioną maleńką dziewczynkę, która z czasem otrzymała imię Kaguyahime. Dziewczynka dorastała i bardzo szybko wyrosła z niej młoda kobieta niezwykłej urody. Dzięki temu zyskała liczne grono adoratorów, z których zalotami wiąże się wiele perypetii. Jednakże pewnego dnia, tak jak Calineczka, zostaje porwana ze swego domu przez ropuchę, tak po Kaguyahime przychodzi księżycowy orszak, by zabrać ją od staruszków. Okazuje się bowiem, że znaleziona przez zbieracza bambusu dziewczynka jest księżycową księżniczką, a na Ziemi przebywa jedynie tymczasowo.

Opowiesc o zbieraczu bambusu (fot. flickr.com, Domenico)

Czyż nie jest to ciekawe, że w tak odległych od siebie kulturowo utworach możemy odnaleźć wiele podobieństw? Dla zainteresowanych fragmenty wyżej przedstawionych utworów można odnaleźć w Antologii „Dziesięć tysięcy liści” Wiesława Kotańskiego.

Ikona wpisu (fot. flickr.com, Domenico)

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany