Washi – kulturowe dziedzictwo Japonii

Papier. Dla wielu z nas jest to jedynie materiał, który posiada wiele praktycznych zastosowań i nie przywiązujemy do niego szczególnej wagi. Jednakże dla Japończyków papier jest kulturowym dziedzictwem z bardzo długą historią, a metody jego wykonywania przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Sklep z washi(fot. flickr.com, Richie Johns)

Wyjątkowość washi

Słowo washi (和紙) składa się z dwóch japońskich znaków. Pierwszy (和) oznacza „japoński”, natomiast drugi (紙) „papier”. „Papier japoński” to szczególny rodzaj papieru produkowanego ręcznie metodami tradycyjnymi. Cechami, które wyróżniają go na tle innych to wyjątkowa wytrzymałość i piękno. A także właściwości dzięki, którym wzory wykonywane na nim zachwycają intensywnością kolorów i jakością.

Zastosowanie

Washi jest dla Japończyków niezwykle ważnym elementem kultury i tradycji. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w mnogości zastosowań. Używany jest m.in. w origami (o origami możesz przeczytać również w naszym artykule „Niezła sztuka! Cz. 2 Origami”), czy też kaligrafii. Jednakże ten szczególny rodzaj papieru stosowany jest w wielu różnych dziedzinach życia. Washi pełni również ważną funkcję w życiu sakralny. Robi się z niego bowiem elementy ōnusa, czyli tzw. różdżki oczyszczającej, która służy kapłanom shintoistycznym do rytualnego oczyszczania. Jest również częstym elementem wyposażenie wnętrz, stosowanym m.in. w shōji, czyli tradycyjnych japońskich drzwiach przesuwnych.

2471258970_42d3ec5dcd_o(fot. flickr.com, Mrhayata)

5705976100_e923ba0e7b_o

(fot. flickr.com, Dominic Alves)

UNESCO

Dzięki podtrzymywaniu wiekowej tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie metoda produkcji washi została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Miało to miejsce 26 listopada 2014 roku podczas posiedzenie ekspertów z UNESCO w Paryżu. Na liście swe miejsce znalazły trzy odmiany papieru wytwarzane odpowiednio w prefekturze Gifu, Saitama oraz Shimane.

Ikona wpisu (fot. flickr.com, Manuel)

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany