Więcej niż gra komputerowa

W rodzicach dorastających dzieci gry komputerowe budzą raczej negatywne skojarzenia. Wielu wolałoby widzieć swoje pociechy biegające po podwórku, niż wpatrzone w ekran komputera. Ciężko jednak przekonać malucha do gry w klasy czy skakania w gumę, kiedy nowe technologie dają tak wiele możliwości. Z pewnością kontakty z komputerami czy smartphone’ami dobrze jest w przemyślany sposób dawkować dzieciom, odpowiednio do ich wieku. Jednak są gry, które wpływają pozytywnie na rozwój dziecka.

Co więcej – można z powodzeniem przenieść je do świata rzeczywistego w formie interaktywnej zabawy.

Zabawa z Minecraft - Vogue Travel

Nie taka gra straszna…

Jedną z takich gier z pewnością jest Minecraft. Jest to niezwykle popularna wśród dzieci i młodzieży gra konstrukcyjna. Polega ona na tworzeniu i niszczeniu różnego typu bloków w trójwymiarowym świecie. W grze bardzo ważne jest przetrwanie, a gracze mają nieograniczone możliwości w eksplorowaniu i modyfikowaniu świata. Mogą stworzyć wszystko, a ogranicza ich tylko ich własna wyobraźnia. Gra nie jest typową strzelanką i nie zawiera brutalnych scen, a więc jest odpowiednia dla każdego przedziału wiekowego.

Gra posiada kilka trybów, m.in. tryb przygodowy, kreatywny czy tryb przetrwania. W tym ostatnim gracz musi samodzielnie zdobywać potrzebne mu materiały, wytwarzać narzędzia, i inne przedmioty, a także walczyć z wyimaginowanymi potworami. Dzięki temu budzi w graczach ducha eksploracji i ciekawość świata. Pokazuje też, jak można kształtować i wpływać na otoczenie.

Podczas rozgrywki gracze uczą się kreatywności, która przydaje się na każdym etapie rozwoju. Gra pozwala eksperymentować i popełniać błędy, dzięki czemu Twoje dziecko nauczy się radzić sobie z niepowodzeniami. Kolejną zaletą gry jest praca zespołowa. Podczas gry dzieci uczą się komunikacji i pracy w grupie, dzięki czemu łatwiej dogadają się z rówieśnikami w szkole. Dzieci uczą się rozwiązywać problemy, przezwyciężać trudności oraz szukać odpowiedzi. Gracze Minecrafta lepiej radzą sobie z geometrią czy myśleniem abstrakcyjnym, przydatnym np. podczas nauki matematyki.

Minecraft w świecie rzeczywistym

Przeniesienie zasad gry w świat rzeczywisty nie tylko pomaga stać się lepszym graczem. Może to być świetny sposób, aby oderwać dzieci od komputerów i zaproponować im inne, nietuzinkowe spojrzenie na samą grę.

Podczas gry dzieci uczą się współpracować ze sobą, pomagają sobie i dzielą zadaniami zgodnie z umiejętnościami i talentami. Nabywają umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych. Może to być także sposób na integrację doświadczonych graczy z tymi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z światem trójwymiarowych bloków. Dzieci od nikogo tak chętnie się nie uczą, jak od swoich rówieśników!

Program naszych kolonii z Minecraftem (http://voguetravel.pl/przygody-z-minecraft) zawiera m.in. elementy treningu przetrwania. Dzieci uczą się samodzielności: orientacji w terenie, ustalania kierunków świata i określania pory dnia. Będą umiały bezpiecznie poruszać się po lesie, poznają gatunki zwierząt, jakie można w nim spotkać i nauczą się poszukiwać źródeł wody. Dowiedzą się jak bezpiecznie rozpalić ognisko i samodzielnie upieką chleb. Wzrośnie ich samoocena i staną się bardziej pewne siebie.

Po udziale w takich zajęciach Twoje dziecko spojrzy na grę Minecraft w zupełnie inny, nowy sposób. Z pewnością będzie to zachęta do eksploracji świata także poza rzeczywistością wirtualną.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany