Bo Święta naprawdę warto spędzić razem

Święta to magiczny czas! Zabawy w śniegu, wigilijne smakołyki i wizyta Świętego Mikołaja. Jednak dla rodziców to także czas dodatkowej pracy w domu i kuchni, biegania po sklepach i stresu z tym związanego. Żeby tego było mało – nasze pociechy mają mniej zajęć w szkole. A rodzicom często brakuje pomysłu, jak ten czas spędzić z dziećmi, i odciągnąć je od smartfonów i telewizora. Łatwo w całym tym zamieszaniu zapomnieć, o co tak naprawdę chodzi w Świętach. O bycie razem. Przedstawiamy najciekawsze pomysły na rodzinne święta.

Wspólne gotowanie

Jest sporo rzeczy, do których można zaangażować dzieciaki. W zależności od wieku mogą pomóc nam w krojeniu warzyw na sałatkę lub wycinaniu i dekorowaniu pierniczków. Dobrze, aby wszystkie dzieci pomagały w kuchni – także chłopcy! Umiejętność gotowania przyda się zawsze i każdemu. Wspólna praca pomoże dzieciom docenić wartość obowiązków domowych oraz posiłków, którymi będą się cieszyć podczas Świąt. Starsze dzieci mogą stworzyć własne książki z domowymi przepisami, które będą uzupełniane przy innych świątecznych okazjach.

Zajęcia praktyczno-techniczne

W sklepach znajdziemy mnóstwo gotowych ozdób choinkowych. Jednak nic nie cieszy tak, jak te wykonane własnoręcznie. Mogą to być tradycyjne łańcuchy z papieru, pawie oczka czy aniołki. W internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji (np. na Pintereście) oraz szablonów gotowych do wycięcia. Możesz też zasugerować, aby dzieci przygotowały własnoręcznie kartki czy drobne upominki dla członków rodziny. Np. dekoracyjne ramki na fotografie lub pudełka na różne różności. Wykonanie takiego prezentu na pewno zajmie je na dłużej. Poczują radość z tworzenia i obdarowywania innych, a rodzice będą mieli chwilę wytchnienia.

Gry i zabawy

Gry towarzyskie to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu przez całą rodzinę. To nie muszą być drogie planszówki ze sklepu. Możecie zorganizować turniej kalamburów w świątecznej tematyce, albo przygotować tematyczną grę memory z obrazkami przedstawiającymi Mikołaja, choinki itp. Pamiętasz grę ciepło-zimno, w chowanego lub państwa-miasta? Może warto zainteresować dzieci tymi „old-schoolowymi” zabawami?

Na powietrzu

W ostatnich latach śnieg jest towarem deficytowym. Jeśli tylko się pojawi – nie czekaj, tylko od razu zabierz swoją rodzinę na spacer. Bitwa na śnieżki, sanki, robienie „orła” na śniegu, lepienie bałwana – pomysłów na zabawę w śniegu jest wiele. W niektórych miastach można też zorganizować kulig lub wybrać się na lodowisko. Po takim dniu pełnym ruchu na świeżym powietrzu dzieci wrócą do domu wymęczone, ale zadowolone. I bez grymaszenia pójdą spać.

Kluczem do udanych, spokojnych Świąt jest zapewnienie dzieciom różnorodnych zajęć, tak aby nie groziła im nuda. Planując świąteczne przygotowania, obok zakupów i gotowania warto wpisać na listę choć kilka takich aktywności. Wiele zwykłych czynności, jak przygotowywanie potraw czy ubieranie choinki, można przekuć w spędzanie czasu całą rodziną. Te wspólnie spędzone, zimowe chwile, będą przez Was wszystkich wspominane najcieplej.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany