Przygoda z historią w tle – manga „Donten ni warau”

„Donten ni warau” (曇天に笑う) to manga z 2011 roku opowiadająca głównie historię trzech braci z rodu Kumo, których zadaniem jest pomoc w transporcie skazańców do więzienia zbudowanego na zlecenie władz japońskich na jeziorze Biwa. Tłem do mangi są wydarzenia z czasów restauracji Meiji i efekty tego przełomu.

Tło historyczne mangi

Restauracja Meiji z 1868 roku polegała na odejściu od wojskowego rządu shogunatu i odnowieniu wpływów cesarza. Manga ukazuje wydarzenia z 11 roku ery Meiji, czyli stosunkowo krótko po wprowadzeniu „nowego porządku”, który spowodował wiele niepokoi społecznych oraz podział ludności między jej zwolenników i osoby popierające rządy cesarza. Z punktu widzenia przeciętnego samuraja jest to całkiem zrozumiałe  – wywyższana jak dotąd warstwa samurajska zaczęła tracić przywileje, różnice klasowe zaczęły być zacierane. Na skutek „zwrotu rejestrów”  władzy cesarskiej przez daimyou (którym wcześniej podlegali samurajowie), cesarz przejął władzę nad całym terytorium oraz ludnością Japonii – w tym nad samurajami. Dochody opłacanych wcześniej przez daimyou samurajów zmalały nawet o połowę. Zakaz noszenia mieczy z 1876 roku oraz utworzenie armii poborowej przypieczętowały schyłek ery samurajskiej. Wszystko to przyczyniło się do wzrostu wskaźnika przestępczości, buntów i zamieszek wśród japońskiego społeczeństwa.

Mity i legendy w Donten ni warau

W mandze możemy spotkać Orochi, który nie jest postacią do końca wymyśloną! Orochi lub Yama no Orochi to według wierzeń japońskich wąż o ośmiu głowach i ośmiu ogonach. W jednej z pierwszych japońskich kronik – „Nihongi” – z 720 roku możemy znaleźć następujący opis tego stworzenia „to było osiem rozwidlonych głów i osiem rozwidlonych ogonów, a jego oczy były czerwone, jak zimowe wiśnie, a na plecach rosły jodły i cyprysy. Rozciągał się on na osiem wzgórz i osiem dolin”. Jak dokładnie wygląda w mandze?  To możesz sprawdzić już sam/a J

W mandze zaciekawić może również nazwa jednego z rodów. Ród Abe miał znaczenie w historii Japonii kilkakrotnie, jednak w okresie Heian ród ten był znany z 陰陽道 (onmyoudou –„Drogi Yin i Yang). Jest to połączenie folkloru, magii, wróżenia oraz… egzorcyzmów (tak jak ród Abe z mangi) opartych na drodze Yin i yang oraz pięciu elementach budujących wszechświat (ziemi, wodzie, ogniu, metalu i drzewie). Ta tradycyjna japońska kosmologia ezoteryczna ukształtowała się w Japonii już w VII wieku. Tak więc postaci z rodu Abe występują nie tylko na kartach historii ale związane są również z japońskim folklorem, legendarnymi opowieściami a nawet filmami na ich podstawie. Być może twórcy mangi nie wybrali nazwy tego rodu przypadkowo?

Manga wizualnie prezentuje się na bardzo wysokim poziomie, kreska jest dopracowana i miła dla oka. Bogate tło historyczne i mitologiczne sprawia, że „Donten ni warau” jest nie tylko dobrą rozrywką ale też świetnym sposobem na poznanie życia, wierzeń i legend Japończyków żyjących kilka wieków temu.

Ikona wpisu pochodzi ze strony mangareader.net

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany