Jak rozwijać pasję dziecka?

17-07-2023
dzieci
hobby
zajęcia pozalekcyjne

Dzieci są niesamowitymi stworzeniami, które mają bardzo chłonny umysł i z niezwykłą łatwością wynajdują nowe zainteresowania. Czasami zdarza się tak, że pociecha bardzo szybko i diametralnie zmienia obszar swoich zainteresowań. Jednak co w momencie, gdy któraś z aktualnych pasji pozostaje z nią na dłużej lub wykazuje talent w jakiejś dziedzinie? Warto wówczas przypatrzeć się i zacząć rozwijać, a także pielęgnować ów pasję. Jak to zrobić?

Dlaczego warto rozwijać pasję dziecka

Kolokwialnie ujmując, pasje i hobby są niezwykle pożyteczne i przydatne w życiu każdego człowieka. Po części to właśnie one kształtują charakter i późniejsze zachowania, dlatego istotne jest ich potęgowanie. Warto rozwijać dziecięce pasje, ponieważ:

  • pobudzają zmysły – jakakolwiek pasja nie byłaby to, zawsze pomaga nam rozwinąć przynajmniej jeden ze zmysłów. Pasje związanie z gotowaniem pomagają pogłębić zmysł smaku i węchu, pasje muzyczne rzutują na zmysł słuchu, a z kolei u artystów – rysowników, malarzy lub rzeźbiarzy kreuje się zmysł wzroku. Wraz z rozwojem zmysłów, lepiej rozwija się nasz organizm i uczy się reakcji na pewne bodźce; 

  •  rozwijają wyobraźnię, która jest istotna nie tylko podczas tworzenia. Rozwijanie wyobraźni wpływa na umiejętności logicznego myślenia oraz na kreatywność. Mając wzmożoną imaginację potrafimy dostrzec więcej rzeczy w życiu codziennym; 

  • uczą wytrwałości w dążeniu do celu – nie zawsze wszystko wychodzi nam za pierwszym razem, ale robiąc coś, co lubimy – mamy dodatkową motywację i uczymy się, żeby nie poddawać się po pierwszym niepowodzeniu, tylko wytrwale dążyć do postawionego sobie celu;

  • dają poczucie spełnienia i szczęścia – dwa z najlepszych uczuć. Gdy mozolna nauka i praca przynoszą pożądane efekty, uwalniają się endorfiny i czujemy błogość. Pewnie sami znacie to uczucie niesamowitego szczęścia, gdy osiągniecie upragniony cel. Wspaniałe, prawda?

  • mogą zaowocować ukierunkowaniem zawodowym – często pasje przeradzają się w sposób na życie. Dlaczego nie wykorzystać tej szansy? W końcu praca z pasji, to sama przyjemność. Podobno jeżeli robimy to, co lubimy, i co sprawia nam przyjemność, to w teorii nie przepracujemy ani jednego dnia! ;)

Jak pomóc dziecku wybrać pasję?

Każde dziecko jest inne i ma odmienne zainteresowania, dlatego do tej kwestii należy podejść bardzo indywidualnie. 

Po pierwsze, należy poobserwować dziecko. Jak spędza ono czas wolny? Jeżeli chodzi już do szkoły, to z których przedmiotów szkolnych ma najlepsze oceny, i o których najwięcej opowiada? 

Po drugie, porozmawiajmy z dzieckiem. Jeżeli dziecko przejawia kilka, różnych zainteresowań, to które z nich jest najważniejsze dla pociechy? Które przynosi mu najwięcej radości? Warto wówczas wybadać jak dziecko czułoby się, jeżeli posłalibyśmy je na dodatkowe zajęcia oscylujące wokół tej konkretnej dziedziny. 

Czasem bywa tak, że dziecko interesuje się kilkoma zagadnieniami na raz i samo nie potrafi zdecydować, co jest dla niego najważniejsze i najfajniejsze. To jest dobry moment, aby wdrożyć zajęcia praktyczne. Wiele miejsc oferuje możliwość przyjścia na jedną „lekcję” próbną, aby dziecko przekonało się, czy to jest „TO”. W ten sposób możemy wyłonić zwycięzcę wśród zainteresowań.

Pamiętajcie, że nie należy też ograniczać dziecka do jednej rzeczy. Z drugiej strony nie można jednak przesadzać z ilością zajęć dodatkowych, bo dzieciom należy się dzieciństwo. Jednak w przypadku chęci dziecka – dwa różne zajęcia dodatkowe są w porządku, jeżeli nie odbywają się one codziennie. Wówczas będzie czas na naukę, rozwijanie pasji, ale i na zabawę. 

Czym może się zainteresować dziecko?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, dzieci są na tyle niesamowitymi istotami, że mogą zainteresować się dosłownie wszystkim. Poczynając od rysowania, śpiewu, gry w piłkę i szycia, po gotowanie, robienie zdjęć, czy pływanie. Tutaj nie ma jakichkolwiek ograniczeń. Dzieci może ograniczać jedynie wyobraźnia, chociaż ta jest u nich na super poziomie! Dlatego i my ich nie ograniczajmy, nawet jeśli w naszym mniemaniu aktualne hobby pociechy może wydawać się z kosmosu.

Jak wspierać dzieci w realizacji zainteresowań?

Przede wszystkim wspierać. Na wszelkie możliwe sposoby. Nic nie jest bardziej pomocne w realizowaniu się, niż rodzic, który jest obok. Czasem zdarzają się porażki, czasem sukcesy, ale w każdym momencie należy być obecnym w życiu młodego człowieka. W końcu to rodzic będzie pierwszą osobą, która posłuży ramieniem do otarcia łez w razie niepowodzenia lub uśmiechem i radością z sukcesu. 

Ważna jest także motywacja. Gdy dziecko traci podłoże i siłę sprawczą, pomóżmy mu ją odnaleźć. Nie próbujmy w żaden sposób przekupywać dziecka, bo nie to jest motywacją. Dopingujmy je, poćwiczmy wspólnie z nim i pokażmy, że coś wcale nie jest takie trudne, jak mogło się wydawać. Gdy dziecko zobaczy, że praca przynosi efekty, to odnajdzie się i motywacja.

Kilka porad dla rodziców

Podobno ile ludzi, tyle dobrych rad. Nasza rada? - Przede wszystkim nie zostawiajmy dzieci samych sobie. Jako opiekunowie powinniśmy dbać o nie, być obecnym i pomóc ukierunkować w razie potrzeby. Wszystko inne? Przyjdzie samo. Ważne, aby dziecko widziało w rodzicu wsparcie, niezależnie od osiągniętych sukcesów, czy porażek. 

slide
Redakcja Vogue Travel
Inne artykuły autora:
about
Kim jesteśmy?
Jesteśmy grupą entuzjastów, których pasje stały się źródłem naszych sukcesów. Nasza tożsamość jest wyjątkowa, podobnie jak autorskie obozy i kolonie, które z zaangażowaniem organizujemy.

Nasza podróż rozpoczęła się 15 lat temu jako mała grupa skupiona na branży turystycznej. Obecnie współpracujemy z doświadczonymi wychowawcami i opiekunami, tworząc dla Was niezapomniane i profesjonalnie zaplanowane programy obozów i kolonii dla dzieci. Przez lata zaufało nam już wiele rodziców, oddając nam wakacyjny czas swoich pociech. Dołącz do tego wyjątkowego grona i razem z nami czerp radość z niezwykłych przygód. 
Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca