Trochę ochłody językowej, czyli nauka języka japońskiego na zimę! Cz.2

23-09-2013
nauka języka japońskiego
kultura japonii
obóz otaku

Warto już zawczasu opanować przydatne słownictwo, dlatego zapraszamy na drugą część naszego zimowego słowniczka!

Japońskie przedszkolaki też świętują Nowy Rok! (fot. Kiwamu Okabe, flickr.com)

1.    あけましておめでとうございます – (akemashite omedetou gozaimasu) – życzenia noworoczne, dla odmiany tradycyjne, japońskie. Ten zwrot można tłumaczyć jako swojskie „wszystkiego najlepszego”. Spotykany jest często na kartkach noworocznych, o których przeczytacie poniżej.

PRZYKŁAD:

あけましておめでとうございます。今年もよろしくお願いいたします。(wym. Akemashite omedetou gozaimasu. Kotoshi mo yoroshiku onegai itashimasu. ) – Wszystkiego najlepszego! Mam nadzieję, że w tym roku również pozostaniemy w dobrych relacjach (jest to tradycyjna formuła życzeń i zazwyczaj nie tłumaczy się jej dosłownie).

2.    門松 – (kadomatsu) – rodzaj stroika, wykonanego z gałęzi sosny (symbol nieśmiertelności) i bambusa (znak siły), ustawianego często przy drzwiach domostwa, by chronić je przed wtargnięciem zła.

PRZYKŁAD:

A: とても素敵な門松です。どこで買いましたか。(wym. Totemo kireina kadomatsu desu. Dokode kaimashitaka?) – Bardzo piękny stroik. Gdzie go kupiłaś?
B: これは自分で作ったものです。(wym. Koreha jibunde tsukutta mono desu.) – Sama go zrobiłam.

3.    年賀状 – (nengajou) – czyli kartka z noworocznymi życzeniami. Japończycy wysyłają takie kartki masowo – do rodziny, przyjaciół i współpracowników. Poczta japońska radzi sobie z zalewem kart, zatrudniając w noworocznym okresie studentów wyłącznie do roznoszenia nengajou, tak by trafiły do adresatów koniecznie 1go stycznia.

PRZYKŁAD:

A:年賀状をもう出しましたか。(wym. Nengajou wo mou dashimashitaka?) – Czy już wysłałeś kartki noworoczne?
B:いいえ、時間があまりなかったので,大変です。(wym. Iie, jikan ga amari nakattanode, taihen desu.) – Nie, nie miałem czasu, jest ciężko.

4.    お年玉 – (otoshidama) – niewielka suma pieniędzy, zwykle umieszczona w kopercie lub woreczku i wręczana dzieciom z okazji Nowego Roku. Jak widać bez prezentu ani rusz! ;)

PRZYKŁAD:

お正月の中で一番好きなのはお年玉をもらうことです。(wym. Oshougatsu no naka de ichiban  sukinanoha otoshidama wo morau koto desu.) - W Nowym Roku najbardziej lubię dostawać w prezencie pieniądze.

5.    初夢 – (hatsu yume)- dosłownie „pierwszy sen”, mający według wierzeń Japończyków prorocze właściwości. Ponoć najlepiej jest roku wyśnić sobie Górę Fuji, jastrzębia lub… Bakłażan!

PRZYKŁAD:

A:今年の初夢を思い出せますか。(wym. Kotoshino hatsuyume wo omoidasemasuka?) – Pamiętasz tegoroczny pierwszy sen?
B:はい、でもとても怖かったものです。狼に吠え付かれたという夢があった。(wym. Hai, demo totemo kowakatta mono desu. Ōkami ni hoetsukareta toiu yume ga atta.) – Tak, ale był straszny. Śniło mi się, że gonił mnie wilk.

Choć za oknem od kilku dni panuje prawdziwie wiosenna pogoda, nauka języka japońskiego z naszym słowniczkiem może sprawić, że przeszyje Cię prawdziwy dreszcz... Emocji! Jeśli już nie możesz doczekać się pierwszego śniegu, albo po prostu chciałbyś przez chwilę poczuć się niczym uczestnik noworocznego przyjęcia w Japonii, zapraszamy na zimowe obozy Vogue Travel!

Julita Jyga
Jestem studentką poznańskiej japonistyki, więc - mimo wielkiej miłości do kawy - nie zawahałam się skorzystać z okazji i dwudziesty pierwszy rok życia spędzić w kraju herbaty - Japonii. Oprócz studiów i odkrywania nowych kawiarni moją pasją są social media, dlatego bardzo się cieszę, że przez pisanie artykułów dla Vouge Travel mogę połączyć przyjemne z pożytecznym. Przez najbliższe kilka miesięcy postaram się pełnić rolę reporterki z Frontu Kwitnącej Wiśni, wyszukując dla Was jeszcze nieodkryte ciekawostki!
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca