Mangowe "NAJ"- poznaj mangowe rekordy

07-10-2013
kultura japonii
obozy anime i manga

Najlepszym sposobem na poznanie jego wielkości  jest wyróżnienie mangowego „naj…” czyli najlepszych, najpopularniejsze czy najstarszych elementów.

Regały w Kyoto International Manga Museum (fot. Kento Ikeda flickr.com)


„NAJ…” w Japonii

Najpopularniejszym mangowym artystą w Japonii jest Osamu Tezuka.  Nazywany jest ojcem lub bogiem mangi, często porównywany z samym Waltem Disneyem. Był twórcą m.in. serii Astro boy, tworzył również mangowe adaptacje znanych dzieł europejskich.

Najdłuższą mangą jest „Kochira Katsushika-ku kameari kouen-mae Hashutsujo” autorstwa Osamu Akimoto. Od 1976 roku zostało wydanych 185 tomów tej komediowej mangi i nadal nie jest ona zakończona! W 2012 roku była na trzecim miejscu najlepiej sprzedających się mang (155 milionów kopii).

Kyoto International Manga Museum - działające od 2006 roku największe mangowe muzeum, skupiające ponad 200 tysięcy przedmiotów związanych z historią mangi od ery Meiji. Jest podzielone na kilka części - m.in. galerię, wystawy stałe i  tymczasowe, sklep oraz kawiarnię (kissaten) z regałem o długości 140m z 40 tysiącami mang, które możemy przeglądać i czytać do woli.

Comiket jest największym na świecie i najbardziej znanym „rynkiem doujinshi”. Skupia on amatorów jak i profesjonalnych artystów, tworzących własne wersje popularnych mang, piszących historie z użyciem istniejących już bohaterów lub zmieniających treść dzieł według własnego pomysłu. Działa od 1975 roku i odbywa się dwa razy do roku w Tokio. Obecnie każdorazowo skupia ponad pół miliona ludzi.


„NAJ…” poza Japonią

Jedną z najstarszych mang i najpopularniejszych na świecie jest „Astro boy” autorstwa Ozamy Tezuki, opublikowany w 1952 roku. Na jej podstawie powstały również film, seria anime oraz gry video.

Największy europejski rynek mangowy skupia się we Francji (aż 40% sprzedaży!). Duża popularnością mang w swoim kraju mogą poszczycić się Niemcy - w 2009 roku stanowiły one 70% wszystkich komiksów sprzedanych w Niemczech .

Pierwsza oficjalnie wydana w tomikach w  Polsce manga to „Aż do nieba” ( Ten no hate ) autorstwa  Riyoko Ikedy. Ta trzytomowa manga jest szczególna również dlatego, że przedstawia wycinek z historii Polski za życia księcia Józefa Poniatowskiego. Jak pewnie nie trzeba wspominać, tematyka Polski w mandze jest dużą rzadkością.

Mimo, że w jednym artykule nie da się zawrzeć wszystkich mangowych „naj…” to być może teraz inaczej spojrzysz na ogrom mangowego świata. Wakacje to też świetny czas aby samemu zagłębić się w tę tematykę i odkryć własne mangowe ciekawostki, więc do dzieła!

Ikona wpisu Osamu Tezuka

Joanna Patelczyk
Jestem studentką japonistyki na UAM w Poznaniu. Interesuję się rysunkiem i malarstwem w wersji tradycyjnej jak i digital art. W chwilach wolnych od zgłębiania japonistycznej wiedzy spędzam czas przy kawie i szkicowniku lub jeżdżę na rolkach. Od niedawna jestem członkiem poznańskiej filii Grupy Tańca Yosakoi „Sakuramai POLAND”. Marzę o własnej małej hodowli jeży pigmejskich :)
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca