Najlepszym sposobem na poznanie jego wielkości jest wyróżnienie mangowego ?naj?? czyli najlepszych, najpopularniejsze czy najstarszych elementów.
Regały w Kyoto International Manga Museum (fot. Kento Ikeda flickr.com)
?NAJ?? w Japonii
Najpopularniejszym mangowym artystą w Japonii jest Osamu Tezuka. Nazywany jest ojcem lub bogiem mangi, często porównywany z samym Waltem Disneyem. Był twórcą m.in. serii Astro boy, tworzył również mangowe adaptacje znanych dzieł europejskich.
Najdłuższą mangą jest ?Kochira Katsushika-ku kameari kouen-mae Hashutsujo? autorstwa Osamu Akimoto. Od 1976 roku zostało wydanych 185 tomów tej komediowej mangi i nadal nie jest ona zakończona! W 2012 roku była na trzecim miejscu najlepiej sprzedających się mang (155 milionów kopii).
Kyoto International Manga Museum - działające od 2006 roku największe mangowe muzeum, skupiające ponad 200 tysięcy przedmiotów związanych z historią mangi od ery Meiji. Jest podzielone na kilka części - m.in. galerię, wystawy stałe i tymczasowe, sklep oraz kawiarnię (kissaten) z regałem o długości 140m z 40 tysiącami mang, które możemy przeglądać i czytać do woli.
Comiket jest największym na świecie i najbardziej znanym ?rynkiem doujinshi?. Skupia on amatorów jak i profesjonalnych artystów, tworzących własne wersje popularnych mang, piszących historie z użyciem istniejących już bohaterów lub zmieniających treść dzieł według własnego pomysłu. Działa od 1975 roku i odbywa się dwa razy do roku w Tokio. Obecnie każdorazowo skupia ponad pół miliona ludzi.
?NAJ?? poza Japonią
Jedną z najstarszych mang i najpopularniejszych na świecie jest ?Astro boy? autorstwa Ozamy Tezuki, opublikowany w 1952 roku. Na jej podstawie powstały również film, seria anime oraz gry video.
Największy europejski rynek mangowy skupia się we Francji (aż 40% sprzedaży!). Duża popularnością mang w swoim kraju mogą poszczycić się Niemcy - w 2009 roku stanowiły one 70% wszystkich komiksów sprzedanych w Niemczech .
Pierwsza oficjalnie wydana w tomikach w Polsce manga to ?Aż do nieba? ( Ten no hate ) autorstwa Riyoko Ikedy. Ta trzytomowa manga jest szczególna również dlatego, że przedstawia wycinek z historii Polski za życia księcia Józefa Poniatowskiego. Jak pewnie nie trzeba wspominać, tematyka Polski w mandze jest dużą rzadkością.
Mimo, że w jednym artykule nie da się zawrzeć wszystkich mangowych ?naj?? to być może teraz inaczej spojrzysz na ogrom mangowego świata. Wakacje to też świetny czas aby samemu zagłębić się w tę tematykę i odkryć własne mangowe ciekawostki, więc do dzieła!
Ikona wpisu Osamu Tezuka