Niezła sztuka! Cz. 1 - Ikebana

08-11-2013
kultura japonii
obozy otaku

Mimo to wydaje Ci się, że to nic ważnego? Błąd! Japończycy bardzo dużą uwagę przywiązują do kompozycji kwiatowych. Wystarczy nieco nieuwagi, by cała misterna układanka rozsypała się niczym domino, a kilka godzin ciężkiej pracy poszło na marne.

 Klasyczny przykład kompozycji kwiatowej

O co właściwie chodzi?

Sztukę ikebany charakteryzują wszystkie cechy związane  z kulturą Japonii i Japończykami – precyzja, cierpliwość, pracowitość, dokładność i sumienność. Każdy kwiat, liść, a nawet łodyga mają swoje miejsce i znaczenie.  W filozoficznego aspekcie ikebany, w zależność od wysokości kwiatów i innych elementów kompozycji wyróżniamy dążenie do trzech kierunków czy też punktów – najwyższe łodygi symbolizują niebo, najniższe ziemię, a pomiędzy nimi znajduje się człowiek. Dlaczego akurat tak? Rośliny symbolizują ludzkość, codzienny rozwój lub umieranie. Donica symbolizuje ziemię, miejsce czerpania energii. Niebo to symbol ciągłego rozwoju. Wszystko musi mieć swoje miejsce i cel.

Gdzie można ją spotkać?

Ikebana jako sztuka nie jest powszechnie spotykana w Polsce. Najprawdopodobniej nie istnieje żadna szkoła, w której jest nauczana. Chętnym i odważnym! pozostaje uczenie się z wielu dostępnych źródeł w Internecie. W Japonii natomiast ikebany naucza się w szkołach i na uniwersytetach jako zajęcie fakultatywne. Istnieje również międzynarodowe stowarzyszenie „fanów ikebany” (Ikebana International) założone w 1956r. Czy teraz już jesteś przekonana/y, że ikebana to nie byle co? Niedługo poznasz inne tradycyjne kręgi zainteresowań Japończyków. Zostań z nami!

 Żmudny proces układania ikebany

Karolina Białecka
Jestem studentką poznańskiej japonistyki i bardzo bardzo bardzo cieszę się z takiego wyboru studiów. Pasja do Japonii rodziła się wiele lat i ewoluowała z muzyki, przez mangi, kino japońskie, kończąc na intensywnej nauce języka oraz poznawaniu kultury i historii. Poza tym, że już powoli robią mi się skośne oczy:-) uwielbiam czytać kryminały przy kawie, jeździć na rolkach/łyżwach i robić setki zdjęć - gdziekolwiek i kiedykolwiek!
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca