Niezła sztuka! Cz. 2 - Origami

15-11-2013
kultura japonii
obozy anime i manga

Origami (jap. 折り紙「おりがみ」), to dosłownie „zgięty papier” bądź też „zginanie papieru”. Nietrudno odgadnąć, prawda? Jednak, gdy uświadomisz sobie, że sztuka origami sięga już X wieku, być może zastanowisz się, że chodzi o coś więcej, niż tylko poskładanie żurawia? Otóż to.  Na początku dekoracjami tworzonymi sztuką origami ozdabiano świątynie (podobne zastosowanie miała opisywana wcześniej ikebana), następnie domostwa, aby w końcu wprowadzić je w użytek codzienny do pakowania prezentów lub listów. Origami stawało się coraz powszechniejsze, aż nastał prawdziwy BUM na składanie kwadratowych kolorowych karteczek.

Najbardziej podstawowy wzór origami - przynoszący szczęście żuraw

Jak zacząć i od czego?

Możesz się zdziwić, ale zajmowałaś/łeś się origami już od dzieciństwa. Wzory takie jak samolot, łódka czy „czapeczka malarza” jak najbardziej wpisują się na listę wzorów origami. Istnieją wzory podstawowe będące złożeniem wyjściowym do innych konstrukcji (jest ich niewiele, wygodnie je zapamiętać, aby potem nie przeszukiwać kilku stron w poszukiwaniach), instrukcje bardzo prostych wzorów, od których najlepiej zacząć naukę, np. lilia, gołąb czy słodki pingwinek, ale są też bardzo skomplikowane wzory wymagające od nas ogromnego skupienia i przede wszystkim precyzji. Gdy instrukcja mówi, żeby zgiąć kartkę w rogu, przesunięcie linii o milimetr już może spisać na straty nasze wcześniejsze wysiłki! Najtrudniejsze jest origami modułowe składające się z kilku! kartek na raz. Ale zostawmy to profesjonalistom...

 

Kto chętny do nauki?

Jeśli zechcesz nauczyć się sztuki origami, możesz zrobić to w każdej chwili! Nie potrzebujesz żadnej szkoły ani instruktora, bo sam/a możesz nim dla siebie być. Ważne, abyś pamiętał/a o spostrzegawczości, cierpliwości i precyzji. Zacznij od prostych wzorów, takich jak pies, kot, lilia czy gołąb, potem powoli możesz zacząć uczyć się wzorów 3D. To nie błąd! Dmuchniesz, chuchniesz i wyczarujesz kolorową myszkę. Gotowa/y, by zostać mistrzem origami?

Origami modułowe - kwiaty złożone z kilku kartek

 

Karolina Białecka
Jestem studentką poznańskiej japonistyki i bardzo bardzo bardzo cieszę się z takiego wyboru studiów. Pasja do Japonii rodziła się wiele lat i ewoluowała z muzyki, przez mangi, kino japońskie, kończąc na intensywnej nauce języka oraz poznawaniu kultury i historii. Poza tym, że już powoli robią mi się skośne oczy:-) uwielbiam czytać kryminały przy kawie, jeździć na rolkach/łyżwach i robić setki zdjęć - gdziekolwiek i kiedykolwiek!
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca pracujewturystyce.pl