Smacznego - nietypowe japońskie przysmaki!

13-12-2013
kultura japonii

Co zaskakującego możemy zobaczyć na naszym talerzu…?

NIC SIĘ NIE MARNUJE

Mięso kurczaka w chrupiącej panierce to przysmak, którego nie odmówi sobie większość z nas. Ale czy z równie wielkim apetytem zajadalibyście panierowane… kurze chrząstki? Albo kurczęcą skórę? Tego typu przekąski można znaleźć w większości japońskich pubów (izakaya), a na dodatek cieszą się one popularnością! No cóż, zawarty w chrząstkach kolagen jest w końcu dobry na stawy, więc może…?

PRZYJEMNOŚĆ O WĄTPLIWYM ZAPACHU

„Nattō” jako nazwa potrawy brzmi dobrze, ale czy nadal chcielibyście spróbować, wiedząc, że to… sfermentowana soja? Cóż, nie można jej odmówić wartości odżywczych, ale zapach nie należy do najlepszych. Na dodatek jedzona pałeczkami ciągnie się niczym gorący ser na pizzy! Mimo to nattō jest bardzo popularną przekąską i można je kupić w większości sklepów typu konbini, gotowe do spożycia!

Ile elementów bentō (drugie śniadanie na wynos) poznajecie? (źródło:  Julita Nyga)

RYBNA NIESPODZIANKA

Słysząc o narutomaki, fani jednego z najpopularniejszych na świecie anime nie będą pewnie zdziwieni. Mimo swojego kolorowego wyglądu i struktury, przypominającej bardziej żelka niż składnik zupy, narutomaki zrobione jest… z ryby. A konkretnie ze specjalnie przygotowanej pasty rybnej, formowanej następnie w twarde bloki i krojonej na kawałki, które można dorzucić na przykład do zupy typu ramen.

KOTLET (NIEOMAL) WEGETARIAŃSKI

Prosząc w Japonii o krokieta  (クロケット – wym. kuroketto) mamy duże szanse na otrzymanie czegoś, co wygląda może jak nasz panierowany kotlet, jednak w środku składa się głównie z … ziemniaków, wymieszanych z mniejszą ilością mięsa. Cóż, skoro my jemy mięsno-ryżowe gołąbki, dlaczego Japończycy nie mieliby łączyć mięsa i ziemniaków? ;)

Nattō - mniam? (żródło: JD, flickr.com)

NA SUROWO TEŻ ZDROWO?

Polacy surowe jajka spożywają co najwyżej w postaci słodkiego kogla-mogla (któż nie pamięta tego smaku z dzieciństwa?), jednak w Japonii surowe lub półpłynne jajko stanowi częsty dodatek do ryżu – i smakuje przy tym wyśmienicie (sprawdzone przez autorkę!), Japończycy nie obawiają się przy tym żadnych chorób, które mogłaby wywołać konsumpcja nieugotowanego jajka. Jak wierzą, ich sposób przygotowania takiej potrawy (jaki…? Trzeba zapytać kucharza!) eliminuje ryzyko zatrucia!

Zgłodnieliście? A może wręcz przeciwnie, odebrało Wam apetyt? Wbrew pozorom (czasem szokującym dla Europejczyków) japońska kuchnia znana jest powszechnie jako bardzo zdrowa, a skoro sami Japończycy należą do najdłużej żyjących ludzi świata, coś w tym musi być!

Ramen zwieńczony narutomaki (źródło: xio_olx, flickr.com)

Julita Jyga
Jestem studentką poznańskiej japonistyki, więc - mimo wielkiej miłości do kawy - nie zawahałam się skorzystać z okazji i dwudziesty pierwszy rok życia spędzić w kraju herbaty - Japonii. Oprócz studiów i odkrywania nowych kawiarni moją pasją są social media, dlatego bardzo się cieszę, że przez pisanie artykułów dla Vouge Travel mogę połączyć przyjemne z pożytecznym. Przez najbliższe kilka miesięcy postaram się pełnić rolę reporterki z Frontu Kwitnącej Wiśni, wyszukując dla Was jeszcze nieodkryte ciekawostki!
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca