Święta u stóp góry Fuji

29-12-2013
kultura japonii
obozy otaku

Czy da się tutaj odnaleźć atmosferę polskich świąt?

Z KIM SPĘDZIĆ TEN NAJWAŻNIEJSZY DZIEŃ?

W przypadku pobytu w Japonii o świętach spędzonych z całą rodziną możemy pewnie zapomnieć, jednak nie znaczy to, że będzie to smutny czas! Japończycy, choć sami nie znają tradycji uroczystej kolacji 24-go grudnia (sami spędzają ten wieczór raczej w towarzystwie drugiej połowy) są zwykle bardzo chętni, żeby ją poznać. Możecie się więc zabawić w krzewicieli polskiej kultury ;) A ile  śmiechu jest przy wyjaśnianiu obyczaju dzielenia się opłatkiem!

CO JEŚĆ PODCZAS WIGILII?

Jeżeli chcielibyście podczas Wigilii zaprezentować japońskim znajomym polską kuchnię, musicie się przygotować na spore trudności z zaopatrzeniem. Towary takie jak kiszona kapusta, barszcz czy nawet zwykły biały twaróg nie są niestety dostępne w tutejszych sklepach. Jak więc sobie poradzić? Cóż, pozostaje stosować zamienniki. Co powiecie na pierogi z grzybami shiitake i deser w postaci sernika z serka śmietankowego i jogurtu? W tym miejscu odradzamy wybieranie się do restauracji, gdyż trudno będzie – zgodnie z polska tradycją – uniknąć jedzenia dań z mięsem. Chyba że, jak autorka tekstu, uznacie owoce morza za rybę ;)

Prawie jak u mamy (źródło: Julita Nyga)

CZAS NA PASTERKĘ!

Choć chrześcijaństwo nie należy do najbardziej rozpowszechnionych w Japonii religii, w każdym większym mieście znajdziemy co najmniej jeden kościół – w sam raz na pasterkę ;) Uwaga, w odróżnieniu od Polaków Japończycy na to specjalne nabożeństwo wybierają się w okolicach dziewiętnastej lub dwudziestej wieczorem. Kto wie, może wolą się wysypiać? ;) Oprócz samej mszy w kościele możemy liczyć na jasełka czy wspólne śpiewanie kolęd . Uwaga! - zwykle (może za wyjątkiem "Cichej nocy") wyłącznie po japońsku, chyba, że znajdziemy prawdziwie międzynarodową parafię z opcją w języku angielskim ;)

Cóż, po lekturze powyższego opisu można mieć mieszane uczucia na temat spędzania Bożego Narodzenia w Japonii! Jeśli jednak jesteście gotowi na eksperymenty, będą to prawdziwie niezapomniane święta! Chcielibyście takie przeżyć?

Na szczęście cynamon jest powszechnie dostępny i można upiec pierniki lub ciasto marchwiowe (źródło: Julita Nyga)

Jak widać żłóbek nie odbiega wiele od "standardów" europejskich :) (źródło: Julita Nyga)

Julita Jyga
Jestem studentką poznańskiej japonistyki, więc - mimo wielkiej miłości do kawy - nie zawahałam się skorzystać z okazji i dwudziesty pierwszy rok życia spędzić w kraju herbaty - Japonii. Oprócz studiów i odkrywania nowych kawiarni moją pasją są social media, dlatego bardzo się cieszę, że przez pisanie artykułów dla Vouge Travel mogę połączyć przyjemne z pożytecznym. Przez najbliższe kilka miesięcy postaram się pełnić rolę reporterki z Frontu Kwitnącej Wiśni, wyszukując dla Was jeszcze nieodkryte ciekawostki!
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca