Z wizytą u cesarza Japonii!

16-01-2014
kultura japonii

KIEDY MOŻNA ZOBACZYĆ CESARZA?

Cesarz wraz z małżonką i najbliższą rodziną ukazuje się poddanym w swoim pałacu (a konkretnie na przeszklonym tarasie w jednym z budynków) dwa razy  w roku: 23 grudnia (rocznica cesarskich urodzin) i 2 stycznia (z okazji Nowego Roku, by złożyć wszystkim zebranym życzenia). Zwykle w danym dniu zaplanowanych jest kilka takich „audiencji”, jednak liczba zainteresowanych jest tak duża, że lepiej wybrać się pod pałac jak najwcześniej!

Nawet jeśli nie znamy dobrze drogi prowadzącej do miejsca zamieszkania cesarza, wystarczy… iść za tłumem. Już od rana w stronę pałacu ciągną liczni Japończycy i zagraniczni turyści, a nad przebiegiem całości wydarzenia czuwa cała masa policjantów, wyposażonych w sprzęt taki jak… radiowóz z platformą, na której może stanąć człowiek (by kierować ruchem).

Wszystkim udziela się radość (fot. Julita Nyga)

CIERPLIWOŚĆ POPŁACA

Zanim jednak wejdziemy na teren pałacowych ogrodów (które w pozostałe dni roku są zamknięte, więc taka okazja to nie lada gratka dla wielbicieli zwiedzania) musimy ustawić się w ogromnej, wieloczłonowej kolejce. Po drodze być może dostaniemy w prezencie papierową flagę Japonii, by móc sprawniej wiwatować – a już na pewno zostaniemy dokładnie przeszukani. Bezpieczeństwo przede wszystkim! Mimo długiego czasu oczekiwania (autorka tekstu spędziła w kolejce niemal półtorej godziny) nie ma co martwić, że pasmo ludzi obok przesuwa się szybciej – organizatorzy przypilnują, by nikt nie został pokrzywdzony i wszystkie „segmenty” kolejki (oznaczone odpowiednio liczbami i stojące na ogrodzonych polach) weszły na teren pałacu w kolejności przybycia ;)

Kiedy już staniemy w tłumie pod tarasem, zadbajmy, by mieć dobry widok (co przy standardowym europejskim wzroście w tłumie Azjatów nie powinno stanowić kłopotów ;)). Gdy nastanie odpowiednia godzina, najpierw komunikat pouczy nas, jak powinniśmy się zachowywać, a później na tarasie ukażą się Ich Wysokości. Usłyszenie na żywo cesarza Japonii to ogromne przeżycie – na szczęście wiwatujący ze wszystkich sił Japończycy milkną jak jeden mąż, gdy władca zaczyna mówić! Dobre wychowanie przede wszystkim ;)

I co, nabraliście ochoty na wizytę u cesarza? Następna okazja już za niecały rok – i to nie byle jaka: osiemdziesiąte urodziny władcy! Ciekawe, czy dwór szykuje z tej okazji jakąś niespodziankę!

W oczekiwaniu na swoją kolej (fot. Julita Nyga)

Ich Cesarskie Mości we własnej osobie (fot. Julita Nyga)

Julita Jyga
Jestem studentką poznańskiej japonistyki, więc - mimo wielkiej miłości do kawy - nie zawahałam się skorzystać z okazji i dwudziesty pierwszy rok życia spędzić w kraju herbaty - Japonii. Oprócz studiów i odkrywania nowych kawiarni moją pasją są social media, dlatego bardzo się cieszę, że przez pisanie artykułów dla Vouge Travel mogę połączyć przyjemne z pożytecznym. Przez najbliższe kilka miesięcy postaram się pełnić rolę reporterki z Frontu Kwitnącej Wiśni, wyszukując dla Was jeszcze nieodkryte ciekawostki!
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca