Japonia wg Google

27-01-2014
kultura japonii

Pięć pytań roku

To podstawa, kiedy chcemy się czegoś dowiedzieć - pytamy Co? Gdzie? Jak? Kiedy? i Dlaczego? Może właśnie dlatego pytania te królują na listach najczęściej wyszukiwanych fraz. Zobacz jakie słowa umieszczali przy nich mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni:

CO (to jest) -アベノミクス - Abenomics - czyli polityka Abe Shinzō, obecnego premiera Japonii. Termin powstał z połączenia słów: ‘Abe’ i ‘economics’.

GDZIE -ソチ - Soczi - jak łatwo można zgadnąć, jest to związane z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, odbywającymi się właśnie w tym mieście.

JAK -パズドラ 攻略方法 (Pazudora kōryaku hōhō) przejść Pazudora - czyli jedna z najpopularniejszych gier na platformy iOS i Android w Japonii. Nazwa to skrót od パズル&ドラゴンズ Pazuru Ando Doragonzu czyli Puzzle and Dragons.

KIEDY - iOS7 - czyli najnowszy mobilny system operacyjny dla iPhone’a i iPada.

DLACZEGO -青函トンネル(seikan tonneru) Tunel Seikan - najdłuższy na świecie tunel kolejowy łączący Hokkaido i Honsiu. Ten temat być może był tak często poruszany w związku z informacją, że jedna z podziemnych stacji miała zostać zamknięta.

Oraz podstawowe, najczęściej wyszukiwane hasło: 台風 (taifū) tajfun - nic dziwnego, skoro w roku 2013 Japonię nawiedziło aż 31 tajfunów!

NAJ… w różnych kategoriach.

Ten ranking bardzo dobrze ukazuje czym interesowali się Japończycy w minionym roku. Przyjrzyjmy się poszczególnym kategoriom:

ANIME - 進撃の巨人Shingeki na kyojin - anime na podstawie mangi Hiroyuki Sawano o tym samym tytule, która zwyciężyła w 35. edycji Kodasha Manga Awards w kategorii shōnen manga. Anime było emitowane w Japonii od 6 kwietnia do 24 sierpnia.

GADŻET - ドコモiPhone - (docomo iphone) czyli iPhone najpopularniejszej w Japonii sieci telefonii Komórkowej NTT DoCoMo.

GRA - パズドラPazudora - wspominana już wcześniej popularna Japońska gra.

DRAMA - あまちゃんAmachan - poniedziałkowy serial liczący już 156 odcinków. Bardzo doceniony podczas 78. Television Drama Academy Awards - wygrał aż w 6 kategoriach.

STRONA INTERNETOWA: Yahoo

REKLAMA ドロリッチCM -dororicchi CM, czyli reklama kawowego napoju.

ATRAKCJA TURYSTYCZNA - ディズニーランド (Dizunirāndo )Disneyland - powstały w 1983 roku (jako pierwszy poza granicami USA!) park rozrywki w mieście Urayasu w prefekturze Chiba.

FILM - 風立ちぬKaze Tachinu - nominowany do Oskara pełnometrażowy film anime w reżyserii Hayao Miyazakiego (znanego z takich produkcji jak „Mój Sąsiad Totoro”, „Ruchomy Zamek Hauru” czy „Spirited Away: w Krainie Bogów”).

Jeśli jesteś ciekawy/a jak wygląda cały ranking, możesz zobaczyć go tutaj.

A Ty czego najczęściej szukasz w google? ;)

Joanna Patelczyk
Jestem studentką japonistyki na UAM w Poznaniu. Interesuję się rysunkiem i malarstwem w wersji tradycyjnej jak i digital art. W chwilach wolnych od zgłębiania japonistycznej wiedzy spędzam czas przy kawie i szkicowniku lub jeżdżę na rolkach. Od niedawna jestem członkiem poznańskiej filii Grupy Tańca Yosakoi „Sakuramai POLAND”. Marzę o własnej małej hodowli jeży pigmejskich :)
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca