Pisać każdy może? Keitai shosetsu

23-02-2014
kultura japonii

Uczniowie, studenci, pracownicy firm, wszystkich łączy fakt codziennych dojazdów do szkoły lub pracy. Często taka podróż trwa więcej niż 15 minut, a z powodu tłoku można zapomnieć o krótkiej, spokojnej drzemce czy wyciągnięciu porannej gazety, książki, krzyżówki lub sudoku. Co zrobić jeśli zamiast patrzeć na nieznajome twarze spieszących się do codziennych obowiązków ludzi chcielibyśmy jednak czymś się zająć? Japończycy i na to znaleźli doskonałe rozwiązanie - keitai shosetsu, czyli nowele pisane na telefonie!

Czy Ty też nie ruszasz się nigdzie bez telefonu? :) (źródło: flickr.com)

Czym jest keitai shosetsu?

????   lub  ?????? (keitai shosetsu) to ?komórkowe opowiadania? czyli krótkie opowieści pisane za pomocą telefonu komórkowego i rozsyłane do czytelników mailem lub sms?em. Zamieszczane są w formie rozdzialików (około 70 -100 słów), co spowodowane jest ograniczeniami długości wiadomości tekstowych. Głównie pojawiają się w formatach txt, JAVA lub WMLD.  Ich autorzy nie podpisują się imieniem i nazwiskiem, tylko wybranym przez siebie nickiem.  Twórcami często nie są profesjonaliści, właściwie każdy może spróbować swoich sił w pisaniu i zamieszczaniu ?mikropowieści?. Największą i najpopularniejszą darmową stroną internetową zajmującą się publikowaniem keitai shosetsu jest Maho i-Land (znajduje się tam ponad milion tytułów!). Obok opowieści online ??????? (onrainshosetsu) można wyróżnić też???? (denshishoseki) czyli ebooki. Pierwsze opowiadanie autorstwa Yoshi o tytule ?Deep love? powstało w 2003 roku i od tego czasu ten rodzaj opowieści cieszy się sporą popularnością nie tylko w Japonii, ale również w Chinach, USA, Niemczech czy Afryce Południowej!

Keitai style

Ograniczenia długości sprawiły, że powstał specjalny, minimalistyczny styl pisania keitai shosetsu. Ze względu na korzystanie z wiadomości sms pomija się ?sms?owy slang? i wszelkie skróty używane przy zwyczajnych wiadomościach. Charakterystyczne są krótkie zdania, częste rozpoczynanie nowych akapitów, stosowanie wielkich liter oraz cyfr, a to wszystko w  zapisie poziomym. Akcja przedstawiana jest z punktu widzenia głównego bohatera, pojawia się wiele dialogów i stosunkowo mało psychologii postaci. Mimo prostego stylu do keitai shosetsu idealnie pasuje określenie, że małe jest wielkie - najlepszym przykładem może być ?Koizora? (Love sky) wydana na początku w formie komórkowego opowiadania. Cieszyła się jednak taką popularnością, że została wydana w formie książki, jak również stała się inspiracją do stworzenia mangi, anime oraz filmu o tym samym tytule!

Keitai shosetsu mogą być idealnym sposobem na nudę, możemy nie tylko śledzić losy ulubionych bohaterów ale także próbować własnych sił w pisaniu i to praktycznie zawsze i wszędzie - wystarczy tylko mieć telefon.

Plakat filmu Koizora. Oglądaliście?  (źródło: wiki.d-addicts.com)

Joanna Patelczyk
Jestem studentką japonistyki na UAM w Poznaniu. Interesuję się rysunkiem i malarstwem w wersji tradycyjnej jak i digital art. W chwilach wolnych od zgłębiania japonistycznej wiedzy spędzam czas przy kawie i szkicowniku lub jeżdżę na rolkach. Od niedawna jestem członkiem poznańskiej filii Grupy Tańca Yosakoi ?Sakuramai POLAND?. Marzę o własnej małej hodowli jeży pigmejskich :)
about
Kim jesteśmy?
Jesteśmy grupą entuzjastów, których pasje stały się źródłem naszych sukcesów. Nasza tożsamość jest wyjątkowa, podobnie jak autorskie obozy i kolonie, które z zaangażowaniem organizujemy.

Nasza podróż rozpoczęła się 15 lat temu jako mała grupa skupiona na branży turystycznej. Obecnie współpracujemy z doświadczonymi wychowawcami i opiekunami, tworząc dla Was niezapomniane i profesjonalnie zaplanowane programy obozów i kolonii dla dzieci. Przez lata zaufało nam już wiele rodziców, oddając nam wakacyjny czas swoich pociech. Dołącz do tego wyjątkowego grona i razem z nami czerp radość z niezwykłych przygód. 
Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca