Magia światła i koloru- letnie festiwale Japońskie

16-04-2014
kultura japonii

Zarówno te duże i znane na całym świecie jak i te mniejsze, lokalne, mają niepowtarzalny urok i pozwalają poczuć prawdziwego ducha Japonii. Ponieważ myślami jesteśmy już coraz częściej przy wakacjach, sprawdźmy jakie festiwale odbywają się latem w Japonii.

Platformy wyglądają na naprawdę ciężkie (fot. flickr.com)

Klimat dawnej Japonii - Gion Matsuri

Gion Matsuri to festiwal odbywający się od 1 do 31 lipca w byłej stolicy Japonii-Kioto. Jego nazwa pochodzi od dzielnicy geish w Kioto, jednak nie odbywa się w niej tylko po drugiej stronie rzeki Kamo. Powstał w celu oczyszczenia zmagającego się z epidemiami IX wiecznego Kioto. Jest powiązany ze świątynią Yasaka i bóstwem Susasnō no Mikoto. Najbardziej uroczysta parada odbywa się 17 lipca. Podczas parady wykorzystuje się dwa rodzaje platform: yama (23 platformy ważące ok 1,5 tony) oraz Hoko (9 platform po 12ton)

Czar lampionów - Aomori Nebuta Matsuri

Letni festiwal odbywający się od 2 do 7 lipca w Aomori. Zalicza się do jednych z trzech największych festiwali w regionie Tōhoku gromadząc na jego obchodach nawet 3mln ludzi. Inspiracją dla festiwalu była bitwa w prowincji Mutsu. Podczas parady można zobaczyć ogromne wozy z lampionami (dashi) przedstawiające bóstwa, wojowników itp. Festiwal ten w 1980 roku został uznany za Ważny Niematerialny Zabytek Kultury Ludowej.

Lampiony robią ogromne wrażenie szczególnie nocą! (fot. flickr.com)

Święto zbiorów - Festiwal Kantou

Odbywa się w mieście Akita w dniach 3-6 sierpnia i również słynie z lampionów. Wywodzi się z okresu Horyaku (XVII w) i organizowany był w intencji dobrych zbiorów. Charakterystycznym elementem dla tego festiwalu są ogromne (nawet do 12 metrów i 50-60 kg!) konstrukcje z lampionów wyglądające jak kłosy ryżu. Manewrowanie taką konstrukcją nie należy do najłatwiejszych, dlatego ten festiwal jest okazją do zaprezentowania swoich umiejętności w ich podnoszeniu.

Jeśli ciekawią Cię inne letnie festiwale, zapoznaj się z poniższym kalendarium najważniejszych japońskich letnich festiwali:

Hakata gion yamasaka ( Fukuoka, 15 lipca);
Gion matsuri (Kioto 16-17 lipca);
Tenjin matsuri 24-25 lipca);
Nebuta Matsuri (Aomori, 2 – 7sierpnia);
Kanto Matsuri (Akita, 3 – 6 sierpnia);
Tanabata Matsuri (Sendai, 6 – 8 sierpnia)
Awa Odori (Tokushima, 12 – 15sierpnia)
Hi Matsuri (Fujiyoshida, 26 – 27sierpnia)
Tsurugaoka Hachimangu Matsuri (Kamakura, 16 sierpnia)

Joanna Patelczyk
Jestem studentką japonistyki na UAM w Poznaniu. Interesuję się rysunkiem i malarstwem w wersji tradycyjnej jak i digital art. W chwilach wolnych od zgłębiania japonistycznej wiedzy spędzam czas przy kawie i szkicowniku lub jeżdżę na rolkach. Od niedawna jestem członkiem poznańskiej filii Grupy Tańca Yosakoi „Sakuramai POLAND”. Marzę o własnej małej hodowli jeży pigmejskich :)
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca