Hello Kitty przewodnikiem po Japonii, czyli witajcie w świecie Gotochi Kitty!

22-04-2014
kultura japonii
obozy otaku

Stworzona wiele lat temu przez firmę Sanrio maskotka stała się jednym z symboli japońskiej popkultury, zyskując fanów zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych na całym świecie. Ale ambitnemu zwierzątku to nie wystarczyło!

Postanowił zabrać swoich wielbicieli na wycieczkę po calutkiej Japonii – i tak narodziła się seria Gotochi Kitty (jap. ご当地キティ).

Oprócz nabycia małego breloczka, w wielu miejscach w Japonii można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z lokalną Kitty (fot. Julita Nyga

Słowo tochi (kanji: 当地) oznacza dosłownie „to, konkretnie określone miejsce” i nawiązuje do pomysłu, który stał się zaczątkiem kolekcji. Hello Kitty (najczęściej w formie breloczka, choć nietrudno znaleźć też na przykład długopisy, ręczniczki czy nawet skarpetki) pojawia się w niej w otoczeniu sławnych miejsc, budynków, zwierząt, czy jedzenia, charakterystycznych dla danej japońskiej prefektury, miasta lub nawet dzielnicy. W ten sposób, nabywając kolejne egzemplarze, jednocześnie tworzymy niepowtarzalny zbiór symboli Japonii i szeroko pojętej japońskości. Dodatkowo patrząc na daną Kitty lepiej poznajemy charakterystykę miejsca, w którym przebywamy. Dlaczego kotek z Owakudani zamknięty jest w skorupce czarnego jajka, a ten z prefektury Akita nosi maskę demona Namahage?  Trzeba przyznać, że tak skuteczne reprezentowanie historii i tradycji kraju na arenie międzynarodowej (oczywiście Gotochi Kitty szybko podbiła serca turystów, stając się wręcz idealną pamiątką z podróży do Japonii) to całkiem duże osiągnięcie, jak na małego kotka.

Półka z lokalnymi kotkami to niezbędny element każdego szanującego się sklepu z pamiątkami

Julita Jyga
Jestem studentką poznańskiej japonistyki, więc - mimo wielkiej miłości do kawy - nie zawahałam się skorzystać z okazji i dwudziesty pierwszy rok życia spędzić w kraju herbaty - Japonii. Oprócz studiów i odkrywania nowych kawiarni moją pasją są social media, dlatego bardzo się cieszę, że przez pisanie artykułów dla Vouge Travel mogę połączyć przyjemne z pożytecznym. Przez najbliższe kilka miesięcy postaram się pełnić rolę reporterki z Frontu Kwitnącej Wiśni, wyszukując dla Was jeszcze nieodkryte ciekawostki!
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca