Zobacz, gdzie mieszka Totoro, czyli witamy w Muzeum Ghibli!

29-04-2014
kultura japonii

Dziś wybierzemy się na małą wycieczkę do prawdziwej świątyni fanów twórczości Hayao Miyazakiego – mieszczącego się w tokijskiej dzielnicy Mitaka Muzeum Ghibli!

Taka wycieczka wymaga planowania z dużym wyprzedzeniem! Już na bramie muzeum zobaczymy tabliczkę informującą o tym, że bilety na dzisiaj zostały wyprzedane (wisi tam przez cały czas...). Spontaniczna wizyta więc odpada! Co należy wobec tego zrobić? Bilety trzeba zakupić w jednym ze sklepów popularnej sieci konbini Lawson (można wcześniej dokonać rezerwacji przez Internet, a potem tylko zapłacić w sklepie i odebrać bilet). Lepiej zrobić to z wyprzedzeniem, ponieważ wejściówki rozchodzą się dość szybko (po jednokrotnym bolesnym zawodzie autorka już wie, że tydzień zapasu to za mało i za drugim podejściem bilet rezerwowała miesiąc wcześniej ;) ).

Taki napis wita odwiedzających muzeum - widzicie Totoro? (autor: Julita Nyga)

Po wejściu na teren muzeum stajemy oko w oko z ogromnym Totoro- kasjerem, pełniącym wartę w okienku biletowym (na szczęście napis informuje nas, że prawdziwa recepcja znajduje się dalej, bo chyba trudno byłoby dogadać się z takim nietypowym pracownikiem...). Zaraz po przekroczeniu progu budynku jesteśmy już w innym świecie! Całe muzeum zostało zbudowane tak, by jak najwierniej oddawało klimat produkcji Ghibli, nic więc dziwnego, że czujemy się trochę niczym we wnętrzu Ruchomego Zamku Hauru.

Poza ekspozycjami dotyczącymi poszczególnych tytułów, muzeum oferuje nam możliwość zapoznania się z technikami animacji i tajnikami emisji filmu z taśmy filmowej (możemy nawet sami pokręcić specjalną korbką i wprawić obraz w ruch) a także zajrzenia do (utrzymanej w dość bajkowym klimacie) pracowni założyciela wytwórni. Dodatkowo w cenie biletu otrzymujemy osobną wejściówkę na znajdującą się wewnątrz budynku małą salę filmową, gdzie możemy obejrzeć około 15-minutową animację ze studia pana Miyazakiego (do wyboru jest kilka tytułów). Na najmłodszych odwiedzających czeka też Koci Autobus (może nie naturalnych rozmiarów, ale nadal całkiem spory ;) ) do którego można wejść – uwierzcie mi, wycieczki z przedszkoli sprawiają, że akurat w tej sali panuje niesamowity harmider! Jeżeli pogoda dopisze (nam akurat się poszczęściło) możemy nawet wspiąć się po specjalnych schodach aż na dach, na którym znajduje się ogród i… mała niespodzianka, idealna do pamiątkowego zdjęcia ;)

Rzut oka na muzeum z lotu ptaka (autor: Julita Nyga)

Oczywiście nie mniejszym zainteresowaniem niż ekspozycja cieszy się muzealny sklep z pamiątkami. Trudno się oprzeć, by nie wyjść stamtąd z choć drobnym gadżetem, więc – choć ceny nie należą do najniższych – kolejka potrafi być naprawdę długa! Na zmęczonych zwiedzających (obejrzenie całości nam zajęło dwie godziny) czeka też urocza kawiarenka i budka z lodami. Co powiecie na kawę z podobizną Totoro, stworzoną z mlecznej pianki?

Osoby, które chciałyby dowiedzieć się o muzeum nieco więcej, odsyłam na angielską wersję oficjalnej strony tej instytucji, dostępną tutaj. Nic, tylko planować przyszłą wizytę! Warto, taka podróż do krainy dzieciństwa przyda się każdemu ;)

 

Julita Jyga
Jestem studentką poznańskiej japonistyki, więc - mimo wielkiej miłości do kawy - nie zawahałam się skorzystać z okazji i dwudziesty pierwszy rok życia spędzić w kraju herbaty - Japonii. Oprócz studiów i odkrywania nowych kawiarni moją pasją są social media, dlatego bardzo się cieszę, że przez pisanie artykułów dla Vouge Travel mogę połączyć przyjemne z pożytecznym. Przez najbliższe kilka miesięcy postaram się pełnić rolę reporterki z Frontu Kwitnącej Wiśni, wyszukując dla Was jeszcze nieodkryte ciekawostki!
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca pracujewturystyce.pl