Wyzwól swoją kreatywność - bokeh

21-08-2014
obozy artystyczne

Przyjrzyjmy się zatem efektownemu, a zarazem prostemu w realizacji efektowi jakim jest bokeh, czyli świetlne refleksy na rozmytym tle.

(fot. flickr.com, Adam D.)

Co to jest bokeh?

Termin bokeh zaczerpnięty został z języka japońskiego i oznacza „rozmyty” bądź „niewyraźny”. A czym właściwie jest bokeh? Są to elementy pojawiające się na rozmytym tle przybierające kształt pięcio-, sześcio- lub ośmiokąta w zależności od kształtu przesłony. Jednakże w bardzo prosty sposób możemy również modyfikować kształt powstających elementów.

(fot. deviantart.com, Khoi Nguyen)

3 kroki do uzyskania efektu bokeh

Chcąc otrzymać „klasyczny” bokeh potrzebujemy jedynie jasnego obiektywu (z przesłoną ustawioną na wartość nie większą niż f/2.8) oraz garści pomysłów i kreatywności. Dzięki niemu światła miast zamienią się w rój kolorowych świetlików stanowiących wyjątkowe tło tworzonego zdjęcia. Również z pozoru zwykły portret może zyskać magię i nutę romantyzmu. Możliwości są ogromne, a ich liczba zależy wyłącznie od chęci i pomysłowości fotografującego/ej. Dodatkowo formę powstającego bokehu możemy dowolnie modyfikować tworząc serca, choinki, gwiazdki oraz wiele innych kształtów. W tym przypadku potrzebne nam będą tekturowe nakładki, do których wykonania posłużymy się:

  • Sztywną kartką papieru

  • Cyrklem

  • Ołówkiem

  • Nożyczkami

  • Taśmą klejącą

Przy użyciu cyrkla rysujemy koło odpowiadające średnicą obiektywowi i wycinamy. Następnie rysujemy wybrany przez siebie kształt i ponownie wycinamy. Ostatnim krokiem jest przymocowanie nakładki do obiektywu przy użyciu taśmy klejącej. Voilà!

Nie zawsze ciekawe efekty muszą równać się dużym nakładom pracy i drogiemu sprzętowi. Czasami wystarczy kreatywność i odrobina chęci. Na naszych obozach fotograficznych z pewnością poznasz wiele innych ciekawych trików, które wzbogacą Twoją fotograficzną przygodę. Tutaj znajdziesz pełen program https://voguetravel.pl/obozy-fotograficzne

 

Jagoda Klabisz
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca