Wyzwól swoją kreatywność - głębia ostrości

31-08-2014
fotografia
obozy fotograficzne

To właśnie dzięki niej wykonana fotografia staje się bardziej „nasza”. Za jej pomocą możemy wyrazić, w jaki sposób widzimy daną rzeczywistość. Mimo, iż jest jedynie jedną z wielu składowych fotografii, często to właśnie ona decyduje o wykonaniu udanego zdjęcia. Balans bieli, kontrast, kadr… możemy nimi stosunkowo dowolnie manipulować już po naciśnięciu spustu migawki, jednakże raz ustawiona wartość przysłony jest praktycznie nie do zmiany, dlatego tak ważnym jest, aby przemyśleć jej ustawienie wcześniej.

Od czego zależy głębia ostrości?

Głębia ostrości zależy głównie od wartości przysłony, lecz wpływa na nią również ogniskowa obiektywu oraz odległość od fotografowanego obiektu. Zatem im mniejsza wartość przysłony, im wyższa wartość ogniskowej oraz im bliżej fotografowanego obiektu tym głębia ostrości się zmniejsza. Brzmi to zapewne nieco skomplikowanie, jednakże praktyka jaką możesz zdobyć na naszych obozach fotograficznych pomoże ci w łatwy sposób wprowadzić w życie przedstawioną teorię.

Zdjęcia z różną głębią ostrości (fot. flickr.com, Brian)

Duża czy mała głębia ostrości?

O dużej głębi ostrości mówimy, gdy praktycznie cały plan jest ostry. Z taką sytuacją spotykamy się głównie przy fotografiach krajobrazów. Natomiast, gdy jedynie pewna część pozostaje ostra mówimy o małej głębi ostrości. Przy odrobinie kreatywności pozwala ona na zindywidualizowanie uwiecznianego przez nas kadru. To od nas zależy, co wyróżnimy poprzez wyostrzenie, a co pozostawimy jako część mającą drugoplanowe znaczenie.

(fot. flickr.com, Thomas)

Na poniższym zdjęciu zastosowano małą głębię ostrości, co sprawia, że całość nie jest chaotyczna, a pozostałe ptaki są tłem, na którym pięknie prezentuje się jeden z nich. Czy fotografowanie osoby grającej na gitarze zawsze musi wyglądać tak samo? Absolutnie nie. Wystarczy obrać różne perspektywy, zmniejszyć wartość przysłony i zyskujemy inne niż wszystkie, interesujące spojrzenie na portret gitarzysty.

Fotografia, tak jak muzyka czy malarstwo, jest sztuką, dzięki której możemy wyrażać siebie i swoje indywidualne spojrzenie na świat. Zatem chwytajcie za aparaty i za pomocą manipulowania poszczególnymi parametrami aparatu stwórzcie swoje własne dzieło.

Jagoda Klabisz
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca