Wyzwól swoją kreatywność - filtry

24-09-2014
warsztaty fotografii

Barwne, połówkowe, zmiękczające… Do wyboru mamy całą gamę filtrów pozwalających osiągnąć różnorodne efekty. Niestety zabawa ta wiąże się również z niemałymi kosztami. Jednakże można temu zaradzić! Wystarczy przeszukać szuflady bądź udać się do sklepu papierniczego i małym kosztem stworzyć własne filtry.

Efekty osiągane za pomocą filtrów

Za pomocą filtrów barwnych możemy nadać zdjęciom wybrane przez siebie zabarwienie. Dzięki temu możemy podkreślić atmosferę fotografii lub nadać jej zupełnie innego charakteru. Kolor wyłącznie na połowie filtra w łatwy sposób odmieni kolor nieba lub wody, a żółty kolor w jednym z rogów spowoduje, że nasze zdjęcia będą bardziej słoneczne. Dzięki filtrowi zmiękczającemu, jak sama nazwa wskazuje, uzyskamy zmiękczenie zdjęcia. Jest to filtr szczególnie przydatny w fotografii portretowej, aby nadać delikatności i miękkości. Może spróbujesz użyć tego filtra podczas warsztatów fotografii portretowej na naszych obozach fotograficznych?

(fot. flickr.com, Oğuzhan Abdik)

Samodzielny sposób wykonania

Do wykonania filtrów barwnych potrzebna nam będzie dość sztywna folia, w tej roli idealnie sprawdzi się okładka do bindowania, oraz transparentne markery bądź zakreślacze. Z foli wycinamy kwadraty większe niż średnica obiektywu. Następnie kolorujemy wybrane partie folii i wyłącznie od naszej inwencji zależy czy kolor nałożymy na całą powierzchnię czy też zrobimy to w wybranych partiach. Po inspirację możesz również zajrzeć na bloga A Beautiful Mess.

Filtr zmiękczający otrzymamy w podobny sposób . Na wycięty kawałek folii nanosimy z jednej strony cienką warstwę wazeliny. Jednakże w przypadku problemów z ostrzeniem warto spróbować pozostawić środek „filtra” czystym. Na koniec pozostaje tylko przyłożyć go do obiektywu, pamiętając by zrobić to czystą stroną, i rozpocząć fotografowanie. Możesz również zajrzeć na Bldg 25 Blog, gdzie przedstawiono kilka sposobów jak osiągnąć efekt zmiękczenia, także za pomocą wazeliny.

(fot. flickr.com, R. Nial Bradshaw)

A może jeszcze inaczej?

Oprócz samodzielnie stworzonych filtrów warto eksperymentować również z wykonywaniem zdjęć przez wszelkiego rodzaju materiały półprzezroczyste takie jak okulary przeciwsłoneczne, rajstopy, czy też koronkowe bądź tiulowe materiały. Efekty są trudne do przewidzenia, jednakże w odpowiednim kadrze mogą zdziałać cuda.

Fotografia jest nieograniczonym polem pożytkowania kreatywności. Mimo iż, fotografować może każdy to właśnie pomysłowość i wiedza techniczna sprawia, że tworzone zdjęcia wyróżniają się na tle innych. Warto zatem stale eksperymentować i szukać stylu, który będzie najlepiej nas odzwierciedlał.

Jagoda Klabisz
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca