W świecie mroku, czyli niezwykła twórczość Yamamoto Takato

08-11-2014
kultura japonii

Witajcie w świecie mroku i groteski, w świecie widzianym oczami Yamamoto Takato. Ten niezwykły artysta, urodzony w 1960 roku, inspirując się ukiyoe stworzył własny, niepowtarzalny styl, który zarówno zachwyca jak i szokuje.

(autor obrazu: Yamamoto Takato)

Kariera Yamamoto jako artysty rozpoczęła się po ukończeniu uniwersytetu artystycznego w Tokio. Z początku zajmował się projektowaniem reklam. Później zaczął tworzyć oryginalne dzieła. Inspiracją jest dla niego niekończący się cykl życia i śmierci oraz malarstwo ukiyoe, a główny motyw obrazów to człowiek w sidłach natury.

Jego pierwsza wystawa, została otwarta w 1988 roku w Ginzie. Nazwę zaczerpnięto od estetyki Ukiyoe pop i stworzył ją sam artysta określając swój kierunek sztuki będący wynikiem eksperymentowania z ukiyoe. W 2002 roku opublikował jednorozdziałową historię pod tytułem „Yama no hou e” („W stronę ciemności”).

Od szkicu do arcydzieła

Oryginalne dzieła Yamamoto nie powstają w kilka godzin. Jak w każdym zawodzie, potrzeba wiele czasu i wysiłku, by stworzyć piękny obraz. Najmniejsze powstają w „niespełna” tydzień, natomiast potrzebny jest miesiąc (a czasami i więcej), by przekształcić szkic w majestatyczny obraz cieszący oko każdego konesera sztuki.

W obrazach artysty, oprócz motywów kultury japońskiej, nie brak również elementów religii chrześcijańskiej. Piękna Salome z pogardą wpatruje się w martwe oblicze żydowskiego proroka, Jana Chrzciciela, a cierpiący Sebastian unosi swą głowę ku niebiosom, oczekując na śmierć.

Współpracując z najlepszymi

W 2007 roku ukazał się singiel zespołu Dir en grey, „Dozing Green”. Z okładki „zerka” trupia czaszka. Skądś znamy ten styl, prawda? Oczywiście, jest to dzieło Takato Yamamoto i nie jest to jedyna okładka zaprojektowana przez niego dla zespołu. Rok później artysta znów spotkał się z grupą przy okazji wydania albumu „Uroboros”.

Same słowa nie wystarczą, aby opisać wspaniałość obrazów Yamamoto. Zachęcam, aby na własną poszperać w Internecie i dać się wciągnąć w niesamowity świat artysty.

Ikona wpisu (autor obrazu: Yamamoto Takato)

 

slide
Gosia Bielawska
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca