Nihongo o narou! - Informacje o sobie

16-11-2014
kultura japonii

Warto zatem oprócz tego jak się nazywamy powiedzieć coś więcej o sobie, ile mamy lat, skąd jesteśmy lub czym zajmujemy się w życiu. Wbrew pozorom możemy przekazać te informacje w bardzo prosty sposób.

Aby powiedzieć jakiej jesteśmy narodowości wystarczy do znanego już modelu zdania わたしは・・・です。wstawić w miejsce kropek odpowiednią informację. Poniżej znajduje się kilka wybranych nazw narodowości. Jak możesz zauważyć każdy kończy się znakiem kanji人oznaczającym człowieka i czytanym jako „hito”. Jednakże jako sufiks oznaczający człowieka z danego kraju czytamy go jako „jin”. Ponadto odcinając ten sufiks otrzymamy nazwę kraju. I w ten sposób pozbywając się końcówki z słowa „pōrandojin” (Polak/Polka) otrzymamy słowo „pōrando” (Polska).

わたしはポーランド人です。
Watashi wa pōrandojin desu.
Jestem Polką/Polakiem.

Natomiast, gdy chcemy podać swój wieku do liczby należy dodać sufiks „-sai”. Nie zawsze jednak jest to takie proste… W przypadku liczby 1, 8 oraz 10 w miejscu dołączania końcówki następuje drobna modyfikacja. Natomiast liczba 20 jest całkowitym wyjątkiem, pozostałością po dawnym systemie liczbowym. Niestety są to wyjątki, które trzeba zapamiętać.

わたしは17さいです。
Watashi wa jūnanasai desu.
Mam 17 lat.

Stosując tę samą strukturę możemy również powiedzieć czym się zajmujemy lub jakie jest nasz zawód.

わたしはモデルです。
Watashi wa moderu desu.
Jestem modelem/modelką.

Te proste zdania pozwolą Ci w łatwy sposób sprawić, aby nowo poznana osoba dowiedziała się o Tobie nieco więcej. Jednakże nie wypada mówić tylko o sobie, prawda? Dlatego już w kolejnej odsłonie „Nihogo o naraou!” poruszymy temat pytań, abyś mogła/mógł zaskoczyć nowo poznane osoby na naszym obozie języka japońskiego pytaniem „Hej, ile masz lat?”.

Jagoda Klabisz
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca