Kropkowa rewolucja - sztuka według Kusama Yayoi

06-12-2014
kultura japonii

Ta pani ma do powiedzenia tylko trzy słowa: "Kropki są fantastyczne"! Kusama Yayoi – kto z Was już kiedyś słyszał o słynnej artystce z miasta Matsumoto? Zapewne większość po raz pierwszy spotka się z jej twórczością przy okazji dzisiejszego artykułu...

Uciekając w świat marzeń

Kusama Yayoi (źródło: flickr, Colores Mari)

Rodzice Kusamy pragnęli wydać ją szybko za mąż. Dziewczyna pragnęła jednak innego życia. Postanowiła uciec do Ameryki, by tam gonić ku marzeniom - ku sztuce.

Z malarstwem związała się już w wieku 10 lat i od tego czasu nieustannie tworzy. Jej znak rozpoznawczy to wszelakie figury geometryczne (szczególnie kropki) i jaskrawe kolory. Maluje głównie za pomocą akwareli, pasteli i farb olejnych. Jej sztuka łączy w sobie elementy surrealizmu, minimalizmu i pop artu. Od 1967 roku zaczęła udzielać się w przeróżnych happeningach, a także pokazach mody w Nowym Jorku, a w 1969 roku otworzyła sklep z własną linią odzieżową.

Sztuka sposobem na walkę z chorobą

Od 40 lat mieszka w szpitalu psychiatrycznym w Tokio. Otwarcie mówi o swoich problemach psychicznych: już od dzieciństwa zmaga się z halucynacjami, a portrety matki, które namalowała w wieku 10 lat pokryte są licznymi plamami. To właśnie sztuka jest jej sposobem na ucieczkę od lęku. Dzieła artystki można znaleźć w muzeach na całym świecie, w Nowym Jorku, Paryżu czy Wellington.

Intalacja przed Muzeum w Matsumoto (źródło: flickr, yoppy)

Kropki podbijają świat

W 2013 roku wraz z Ōno Satoshim, członkiem zespołu Arashi, zaprojektowali specjalne koszulki w ramach akcji charytatywnej. Sprzedało się ponad milion sztuk, dzięki czemu zostały one najlepiej sprzedającymi się koszulkami w historii! Na tym nie koniec - Kusama nawiązała również współpracę ze światową marką Louis Vuitton - charakterystyczne kropki pojawiły się na torbach, butach i płaszczach spod znaku tej firmy.

W jednym z wywiadów Kusama powiedziała: "Pragnę stworzyć tysiąc, może dwa tysiące obrazów, tyle ile tylko mogę namalować. Będę tworzyć dopóki nie umrę".

Sztuka dla każdego z nas ma inne znaczenie. Niektórzy nie zwracają na nią uwagi, dla innych jest ona całym światem. Dla Kusamy to sposób na przeżycie. Patrząc na jej dzieła, spróbujmy docenić wysiłek, będący dla niej ucieczką od cierpienia.

slide
Gosia Bielawska
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca