Ogród Japoński, Wrocław
Ogród Japoński jest częścią Parku Szczytnickiego znajdującego się w sąsiedztwie Hali Stulecia i powstał w roku 1913. Początkowo był wyłącznie częścią Wystawy Światowej, stworzony przez orientalistę hrabiego Fritza von Hochberga przy współpracy japońskiego ogrodnika Arai Mankichiego. Po zakończonej wystawie ogród pozostał, jednakże uboższy o elementy wypożyczone jedynie na czas trwania wystawy.
W roku 1996 rozpoczęto prace mające na celu przywrócenie ogrodowi jego dawnego blasku. Zrewaloryzowany ogród zyskał wiele nowych elementów, kaskady, latarnie, a także pawilon herbaciany i piękny most przebiegający przez staw. Ponadto całość prac była przeprowadzana pod czujnym okiem japońskich specjalistów, dzięki czemu ogród zgodny jest z japońskimi zasadami sztuki ogrodowej.
Ogród Japoński, Jarków
Ogród w Jarkowie, malowniczej górskiej wiosce w Kotlinie Kłodzkiej, jest drugim ogrodem w stylu japońskim w Polsce dostępnym dla zwiedzających. Ogród stworzony został na prywatnym terenie przez Edwarda Majchera, który wraz z żoną wykonał całość prac. Ogród przepełniony jest bujną roślinnością, między którą odnaleźć możemy kamienne latarnie, misy, a także mini wersję skalnego ogrodu w stylu zen.
Elementy japońskie, takie jak most, brama torii czy altana można odnaleźć również w przypałacowym parku w Mierzęcinie, małej wsi w województwie lubuskim oraz w Pisarzowicach niedaleko Bielsko-Białej, w województwie śląskim, gdzie znajduje się inspirowana duchem Japonii herbaciarnia, a przy niej niewielki ogród.
Z pewnością pobyt w jednym z przedstawionych wyżej miejsc sprawi, że poczujesz się, jakbyś był w Kraju Wschodzącego Słońca. Więc przy kolejnej podróży po Polsce koniecznie sprawdź, czy przypadkiem nie będziesz w pobliżu ?małej Japonii?.