W świecie japońskiego teatru, część III - NŌ

03-02-2015
kultura japonii

(jap. 能 – sztuka, umiejętność) powstało około XIV wieku , jest więc najstarszym z przedstawionych tu trzech gatunków. Wywodzi się z obrzędów towarzyszących ceremoniom shintōistycznym.

Jak przystało na „seniora” w grupie, sztuki są taż zdecydowanie poważniejsze niż w kabuki czy teatrze lalkowym. Opowiadają głównie o bóstwach lub walce dobra ze złem. Przedstawienie łączy w sobie śpiew, taniec oraz muzykę i robi naprawdę niezwykłe wrażenie, choć – podobnie jak w przypadku pozostałych gatunków mających korzenie w odległej przeszłości – postronnemu widzowi nieraz trudno zrozumieć, co mówią postaci.

Fragment przedstawienia (autor: Jim Epler, źródło: flickr.com)

Aktorzy w sztukach noszą specjalne maski, których wygląd podporządkowany jest ściśle charakterystyce postaci, którą grają (istnieje kilkaset „rodzajów” masek). Choć na scenie występują głownie mężczyźni, w przeciwieństwie do kabuki, mogą zajmować się także kobiety. Pełne przedstawienie składa się z pięciu sztuk (Japończycy najwyraźniej uwielbiają długie posiedzenia w teatrze! ;) ), pomiędzy którymi – dla odpoczynku od powagi – prezentowane są krótkie farsowe scenki, kyōgen (jap. 狂言, dosł. szalone słowa).

Współcześnie miłośnicy tej opery mogą wybrać się na przedstawienie na przykład do Narodowego Teatru Nō w Tokio (który możecie odwiedzić dzięki TEMU FILMIKOWI, jednocześnie podglądając, jak naprawdę wyglądają opisywane tutaj sztuki), choć najstarsza zachowana scena znajduje się praktycznie po drugiej stronie kraju – w shintōistycznej świątyni Itsukushima Jinjia na wyspie Miyajima, niedaleko Hiroshimy. Tam też – między innymi – udamy się w następnym poście, który będzie zarazem ostatnim z cyklu wędrówek po Kraju Wschodzącego Słońca. Zapraszamy na naszego bloga już w weekend!

A w międzyczasie możecie zastanowić się, które z trzech przedstawień – kabuki, bunraku czy – chcielibyście obejrzeć najbardziej?

Julita Jyga
Jestem studentką poznańskiej japonistyki, więc - mimo wielkiej miłości do kawy - nie zawahałam się skorzystać z okazji i dwudziesty pierwszy rok życia spędzić w kraju herbaty - Japonii. Oprócz studiów i odkrywania nowych kawiarni moją pasją są social media, dlatego bardzo się cieszę, że przez pisanie artykułów dla Vouge Travel mogę połączyć przyjemne z pożytecznym. Przez najbliższe kilka miesięcy postaram się pełnić rolę reporterki z Frontu Kwitnącej Wiśni, wyszukując dla Was jeszcze nieodkryte ciekawostki!
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca