Washi – kulturowe dziedzictwo Japonii

08-02-2015
kultura japonii

Jednakże dla Japończyków papier jest kulturowym dziedzictwem z bardzo długą historią, a metody jego wykonywania przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

(fot. flickr.com, Richie Johns)

Wyjątkowość washi

Słowo washi (和紙) składa się z dwóch japońskich znaków. Pierwszy (和) oznacza „japoński”, natomiast drugi (紙) „papier”. „Papier japoński” to szczególny rodzaj papieru produkowanego ręcznie metodami tradycyjnymi. Cechami, które wyróżniają go na tle innych to wyjątkowa wytrzymałość i piękno. A także właściwości dzięki, którym wzory wykonywane na nim zachwycają intensywnością kolorów i jakością.

Zastosowanie

Washi jest dla Japończyków niezwykle ważnym elementem kultury i tradycji. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w mnogości zastosowań. Używany jest m.in. w origami (o origami możesz przeczytać również w naszym artykule „Niezła sztuka! Cz. 2 Origami”), czy też kaligrafii. Jednakże ten szczególny rodzaj papieru stosowany jest w wielu różnych dziedzinach życia. Washi pełni również ważną funkcję w życiu sakralny. Robi się z niego bowiem elementy ōnusa, czyli tzw. różdżki oczyszczającej, która służy kapłanom shintoistycznym do rytualnego oczyszczania. Jest również częstym elementem wyposażenie wnętrz, stosowanym m.in. w shōji, czyli tradycyjnych japońskich drzwiach przesuwnych.

(fot. flickr.com, Mrhayata)

UNESCO

Dzięki podtrzymywaniu wiekowej tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie metoda produkcji washi została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Miało to miejsce 26 listopada 2014 roku podczas posiedzenie ekspertów z UNESCO w Paryżu. Na liście swe miejsce znalazły trzy odmiany papieru wytwarzane odpowiednio w prefekturze Gifu, Saitama oraz Shimane.

(fot. flickr.com, Dominic Alves)

Jagoda Klabisz
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca