Jednakże dla Japończyków papier jest kulturowym dziedzictwem z bardzo długą historią, a metody jego wykonywania przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
(fot. flickr.com, Richie Johns)
Wyjątkowość washi
Słowo washi (??) składa się z dwóch japońskich znaków. Pierwszy (?) oznacza ?japoński?, natomiast drugi (?) ?papier?. ?Papier japoński? to szczególny rodzaj papieru produkowanego ręcznie metodami tradycyjnymi. Cechami, które wyróżniają go na tle innych to wyjątkowa wytrzymałość i piękno. A także właściwości dzięki, którym wzory wykonywane na nim zachwycają intensywnością kolorów i jakością.
Zastosowanie
Washi jest dla Japończyków niezwykle ważnym elementem kultury i tradycji. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w mnogości zastosowań. Używany jest m.in. w origami (o origami możesz przeczytać również w naszym artykule ?Niezła sztuka! Cz. 2 Origami?), czy też kaligrafii. Jednakże ten szczególny rodzaj papieru stosowany jest w wielu różnych dziedzinach życia. Washi pełni również ważną funkcję w życiu sakralny. Robi się z niego bowiem elementy ?nusa, czyli tzw. różdżki oczyszczającej, która służy kapłanom shintoistycznym do rytualnego oczyszczania. Jest również częstym elementem wyposażenie wnętrz, stosowanym m.in. w sh?ji, czyli tradycyjnych japońskich drzwiach przesuwnych.
(fot. flickr.com, Mrhayata)
UNESCO
Dzięki podtrzymywaniu wiekowej tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie metoda produkcji washi została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Miało to miejsce 26 listopada 2014 roku podczas posiedzenie ekspertów z UNESCO w Paryżu. Na liście swe miejsce znalazły trzy odmiany papieru wytwarzane odpowiednio w prefekturze Gifu, Saitama oraz Shimane.
(fot. flickr.com, Dominic Alves)