Tradycyjny ubiór japoński

28-02-2015
kultura japonii

Wygląd kimona

Słowo kimono składa się z znaków oznaczających ?nosić? oraz ?rzecz?, dlatego pierwotnie określenie to odnoszono do wszelkiego rodzaju ubrań. Strój ten składa się z dwóch kawałków materiału zszytych z tyłu i związanych szerokim pasem zwanym obi. Ponadto krój jest taki sam zarówno w wersji damskiej jak i męskiej. Jedynym elementem, który odróżnia kimono noszone przez kobiety od tego noszonego przez mężczyzny jest zakładka tworzona poniżej pasa obi, tzw. ohashiori. Dodatkowo kobiecy pas obi jest szerszy i znacznie bardziej ozdobny.

Długość rękawów tego tradycyjnego stroju pozwala określić stan cywilny noszącej go kobiety. Bowiem kimona z długimi, szerokimi rękawami (furisode) zarezerwowane są jedynie dla niezamężnych. Natomiast te noszone przez mężatki mają znacznie krótsze i węższe rękawy.

Widok osób ubranych w kimona staje się coraz rzadszy. Jednakże nadal istnieją święta, na które strój ten jest zakładany. Zalicza się do nich między innymi Dzień Wejścia w Dorosłość (jedynie dziewczęta), a także śluby czy pogrzeby.

 (fot. flickr.com, themonnie)

Kitsuke

Kitsuke to sztuka zakładania kimona, która wbrew pozorom nie jest łatwa. Pod kimono należy bowiem ubrać cienką koszulkę (hadajuban), pełniącą rolę bielizny oraz tzw. nagajuban, po którym dopiero można przystąpić do nałożenia kimona. Ważnym jest, aby każdą z warstw związać odpowiednimi pasami i sznurkami, dzięki czemu kimono będzie wspaniale się prezentować. Bardzo istotną kwestią jest, aby lewą cześć nałożyć na prawą, gdyż odwrotny sposób zarezerwowany jest wyłącznie dla osób zmarłych. Uwagę zwrócić należy także na to, aby kołnierzyk z tyłu nie odstawał więcej niż 10 cm, ponieważ na większą odległość pozwolić mogą sobie jedynie gejsze.

(fot. flickr.com, spaztacular)

Akcesoria i dodatki

Dopełnieniem tradycyjnego stroju są również wszelkiego rodzaju dodatki. Najważniejszym z nich jest pas (obi), którego wygląd i wiązanie różni się w zależności od okazji. Kolejnym nieodłącznym elementem są skarpetki z dwoma palcami (tabi) oraz buty przypominające japonki (z?ri). Opcjonalnym w wyborze natomiast jest płaszczyk (haori). Aczkolwiek czy ten piękny strój mógłby być kompletnym bez odpowiedniej fryzury? Oczywiście, że nie. Piękno misternych upięć dopełniane jest grzebieniami i kwiatowymi spinkami zwanymi kanzashi.

Z pewnością każdy pasjonat japońskiej kultury marzy o tym, aby móc przymierzyć to małe ?dzieło sztuki?. Dlatego na naszych obozach nie tylko wykonasz cosplay ulubionej postaci, ale również będziesz mieć okazję na założenie tego tradycyjnego japońskiego stroju.

Jagoda Klabisz
about
Kim jesteśmy?
Jesteśmy grupą entuzjastów, których pasje stały się źródłem naszych sukcesów. Nasza tożsamość jest wyjątkowa, podobnie jak autorskie obozy i kolonie, które z zaangażowaniem organizujemy.

Nasza podróż rozpoczęła się 15 lat temu jako mała grupa skupiona na branży turystycznej. Obecnie współpracujemy z doświadczonymi wychowawcami i opiekunami, tworząc dla Was niezapomniane i profesjonalnie zaplanowane programy obozów i kolonii dla dzieci. Przez lata zaufało nam już wiele rodziców, oddając nam wakacyjny czas swoich pociech. Dołącz do tego wyjątkowego grona i razem z nami czerp radość z niezwykłych przygód. 
Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca