Przygoda z historią w tle – manga „Donten ni warau”

09-07-2015
popkultura japonii

Tłem do mangi są wydarzenia z czasów restauracji Meiji i efekty tego przełomu.

Tło historyczne mangi

Restauracja Meiji z 1868 roku polegała na odejściu od wojskowego rządu shogunatu i odnowieniu wpływów cesarza. Manga ukazuje wydarzenia z 11 roku ery Meiji, czyli stosunkowo krótko po wprowadzeniu „nowego porządku”, który spowodował wiele niepokoi społecznych oraz podział ludności między jej zwolenników i osoby popierające rządy cesarza. Z punktu widzenia przeciętnego samuraja jest to całkiem zrozumiałe  - wywyższana jak dotąd warstwa samurajska zaczęła tracić przywileje, różnice klasowe zaczęły być zacierane. Na skutek „zwrotu rejestrów”  władzy cesarskiej przez daimyou (którym wcześniej podlegali samurajowie), cesarz przejął władzę nad całym terytorium oraz ludnością Japonii - w tym nad samurajami. Dochody opłacanych wcześniej przez daimyou samurajów zmalały nawet o połowę. Zakaz noszenia mieczy z 1876 roku oraz utworzenie armii poborowej przypieczętowały schyłek ery samurajskiej. Wszystko to przyczyniło się do wzrostu wskaźnika przestępczości, buntów i zamieszek wśród japońskiego społeczeństwa.

https://wall.alphacoders.com/big.php?i=770284&lang=Polish

Mity i legendy w Donten ni warau

W mandze możemy spotkać Orochi, który nie jest postacią do końca wymyśloną! Orochi lub Yama no Orochi to według wierzeń japońskich wąż o ośmiu głowach i ośmiu ogonach. W jednej z pierwszych japońskich kronik - „Nihongi” - z 720 roku możemy znaleźć następujący opis tego stworzenia "to było osiem rozwidlonych głów i osiem rozwidlonych ogonów, a jego oczy były czerwone, jak zimowe wiśnie, a na plecach rosły jodły i cyprysy. Rozciągał się on na osiem wzgórz i osiem dolin". Jak dokładnie wygląda w mandze?  To możesz sprawdzić już sam/a J

W mandze zaciekawić może również nazwa jednego z rodów. Ród Abe miał znaczenie w historii Japonii kilkakrotnie, jednak w okresie Heian ród ten był znany z 陰陽道 (onmyoudou –„Drogi Yin i Yang). Jest to połączenie folkloru, magii, wróżenia oraz… egzorcyzmów (tak jak ród Abe z mangi) opartych na drodze Yin i yang oraz pięciu elementach budujących wszechświat (ziemi, wodzie, ogniu, metalu i drzewie). Ta tradycyjna japońska kosmologia ezoteryczna ukształtowała się w Japonii już w VII wieku. Tak więc postaci z rodu Abe występują nie tylko na kartach historii ale związane są również z japońskim folklorem, legendarnymi opowieściami a nawet filmami na ich podstawie. Być może twórcy mangi nie wybrali nazwy tego rodu przypadkowo?

Manga wizualnie prezentuje się na bardzo wysokim poziomie, kreska jest dopracowana i miła dla oka. Bogate tło historyczne i mitologiczne sprawia, że „Donten ni warau” jest nie tylko dobrą rozrywką ale też świetnym sposobem na poznanie życia, wierzeń i legend Japończyków żyjących kilka wieków temu.

Joanna Patelczyk
Jestem studentką japonistyki na UAM w Poznaniu. Interesuję się rysunkiem i malarstwem w wersji tradycyjnej jak i digital art. W chwilach wolnych od zgłębiania japonistycznej wiedzy spędzam czas przy kawie i szkicowniku lub jeżdżę na rolkach. Od niedawna jestem członkiem poznańskiej filii Grupy Tańca Yosakoi „Sakuramai POLAND”. Marzę o własnej małej hodowli jeży pigmejskich :)
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca