Jak sprawdzić organizatora kolonii i obozów w 4 krokach?

10-02-2018
kolonie dla dzieci

Może, mimo polecenia, nadal chcemy sami zweryfikować wybranego touroperatora? I bardzo dobrze! Ostrożności i czujności nigdy za wiele. :) Dlatego pokazujemy krok po kroku jak sprawdzić organizatora kolonii i obozów?

  • Upewnij się, czy biuro spełnia warunki formalne nakładane na organizatorów wypoczynku.

Każdy organizator, który działa zgodnie z literą prawa, a jego działalność rozpoznana jest przez instytucje kontrolne, musi posiadać:

Wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych. Organizatora posiadającego taki wpis odnajdą Państwo w bazie Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych https://turystyka.gov.pl/ceotipt/podmioty_p_77.html. Touroperator powinien również ułatwić Państwu szukanie i udostępnić na swojej stronie dokument poświadczający uzyskanie wpisu, który wygląda następująco Zezwolenie organizatora turystyki.

Gwarancję ubezpieczeniową, czyli obowiązkowe zabezpieczenie interesów klientów na wypadek ogłoszenia upadłości biura. To z gwarancji pokrywane są m.in. koszty powrotu z wczasów, wypłacane rekompensaty za niewykorzystany wypoczynek. Wysokość zwrotów ustalana jest przez marszałków województw oraz ubezpieczalnie. Ustawa o usługach turystycznych nakłada na touroperatorów obowiązek corocznego odnawiania gwarancji, której wartość zależy od wielu czynników - ilości klientów, wysokości zaliczek, miejsca organizacji wypoczynku itp. Informacja o posiadaniu gwarancji powinna być zamieszczona na umowie o świadczenie usług turystycznych, jak w przykładzie.

Numer zezwolenia WIE na organizację wypoczynku od Kuratorium Oświaty. Każdy obóz i kolonia muszą być zgłaszane do Kuratorium Oświaty na 21 dni przed rozpoczęciem wypoczynku. Organizator na bieżąco powinien udostępnić numery zezwoleń WIE na każdy turnus w poszczególnej placówce. Wypoczynek można również sprawdzić na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl Przykładowe zezwolenie organizatora znajdą Państwo na stronie.

  • Skąd masz wiedzieć czy miejsce, w którym odbywają się kolonie jest bezpieczne?

Jeżeli organizator kolonii i obozów posiada zezwolenia WIE od Kuratorium Oświaty na organizację wypoczynku, oznacza to, że miejsce, w którym ma się odbyć wypoczynek, przeszło kontrolę Straży Pożarnej oraz jest rozpoznane przez SANEPID jako miejsce żywienia zbiorowego. Wczasy dla dzieci kupujemy jednak znacznie wcześniej niż organizator jest wstanie uzyskać potwierdzenie zgłoszenia wybranego przez nas wypoczynku. Dlatego warto zapytać o dotychczasowe pozwolenia na danej placówce oraz o to, czy organizator zgłasza wybrany przez nas wypoczynek.

Warto również zapoznać się ze zdjęciami oraz filmami z placówki, na którą ma pojechać dziecko. Organizator powinien dysponować własną bazą zdjęć, filmów oraz materiałów z placówki. Przecież musiał ją wcześniej odwiedzić. Dodatkowo powinni być Państwo dokładnie poinformowani o warunkach kwaterunku - ilu osobowe są pokoje, czy posiadają łazienki, czy pokoiki mają balkony, czy stołówka oferuje również posiłku dla dzieci np. z alergiami? Im więcej szczegółów Państwo otrzymają, tym lepiej świadczy to o jakości miejsca, w które wybiera się dziecko. :)

  • Jakie kryteria muszą spełnić osoby, które będą opiekowały się moim dzieckiem?

Na kandydatów i kandydatki na wychowawców kolonijnych nakładane są dwa kluczowe kryteria. Osoba taka musi posiadać dokument poświadczający o przygotowaniu do pełnienia roli opiekuńczej w postaci: przebytego kursu na wychowawcę kolonijnego, świadectwa ukończenia studiów nauczycielskich, uzyskanego stopnia w harcerstwie (przynajmniej na poziomie przewodnika) lub posiadania książeczki instruktora sportu. Drugim najważniejszym kryterium jest uzyskanie przez kandydata czy kandydatkę zaświadczenia o niekaralności z pieczęcią sądową, którego ważność wynosi rok.

Są to warunki formalne. A co z wymaganiami organizatora? Warto dowiedzieć się, jakie oczekiwania wobec osoby ma sam organizator tj. zapytać o sposób rekrutowania kandydatów oraz przeprowadzanie wewnętrznych szkoleń. Wielostopniowa i aktywna rekrutacja w formie Assessment Center to jedna z najskuteczniejszych metod rekrutowania kandydatów na stanowiska opiekuńcze, animacyjne i warsztatowe. Pozwala ona wybrać osoby otwarte, odnajdujące się w grupie, chętne do pomocy oraz te posiadające wysoką kulturę osobistą. Dodatkowo umożliwia zatrudnienie wychowawców będących jednocześnie najlepszymi instruktorami, co jest kluczowe dla organizatorów wakacji tematycznych. Wielkim plusem są dedykowane wewnętrzne szkolenia dla wychowawców i wychowawczyń. Skąd mamy pozyskać te informacje? Można zapytać organizatora, sprawdzić jego stronę rekrutacyjną np. tutaj, czy fotorelacje ze szkoleń oraz, czy na stronie organizatora znajdziemy podstawowe informacje i zdjęcia kadry jak tu voguetravel.pl/nasza-kadra.

  • Jak jeszcze sprawdzić organizatora kolonii i obozów?

Oczywiście warto poczytać opinie o organizatorze. ;) Te można znaleźć np. na stronie facebookowej organizatora w sekcji recenzje. Mogą Państwo też umieścić post na stronie organizatora z prośbą o wypowiedzi innych rodziców, z pewnością pozostali rodzice chętnie podzielą się swoimi wrażeniami.

Dobrze świadczy o touroperatorze to, czy posiada zdjęcia i filmy z organizowanych przez siebie kolonii. Obejrzenie fotorelacji czy filmów dużo mówi o nastrojach na placówce, warunkach i jakości zajęć. Radość, przyjazną atmosferę, kontakt kadry z dziećmi, ciekawe zajęcia, wszystko to widać na materiałach, którymi organizator powinien się chętnie i obficie z Państwem dzielić. Materiały te powinni Państwo móc znaleźć w galeriach przy ofertach np. wypoczynkowych obozów młodzieżowych TUTAJ czy w fotorelacjach na Facebooku TUTAJ. W końcu nie ma nic do ukrycia, prawda? ;)

 

slide
Redakcja Vogue Travel
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca