Co się dzieje w dni, w które pada śnieg? Manga Shirahime shou

26-11-2019
popkultura japonii

To dzieło, które wyszło spod piór i ołówków grupy CLAMP, znanej głównie z serii takich jak Chobits, xxxHolic czy Clover, przedstawia trzy osobne historie, prolog oraz epilog, połączone zimową aurą i postacią Shirahime. Według legend w dni które pada śnieg biała księżniczka płacze. Czy jest tak naprawdę możesz przekonać się w mroźnych opowieściach o dziewczynie poszukującej czarnego wilka, mężczyźnie czekającym na swoją ukochaną czy zagubionym w górach żołnierzu.

http://gallery.minitokyo.net/view/428917

Shirahime...czy Yuki onna?

Patrząc już na pierwsze stronnice mangi możemy zauważyć postać Shirahime czyli Białej Księżniczki. Jednak jej wygląd od razu przywodzi nam na myśl jedną z legendarnych i mitologicznych postaci - Yuki onnę czyli dosłownie Kobietę Śniegu. Znana jest ona również jako Yuki hime czyli Księżniczka Śniegu, co idealnie daje się połączyć z mangową postacią. Według wierzeń Yuki onna jest niezwykle piękną kobietą o długich czarnych włosach, pojawiającą się w czasie nocy, gdy pada śnieg.  Według opowieści z prefektury Gifu, w śnieżne dni Yuki onna chodziła za ludźmi po ich śladach. W mandze CLAMPa elementem łączącym opowieści jest stwierdzenie, że śnieg jest łzami Shirahime.

Przerost formy nad treścią?

Shirahime-shou na pewno nie jest mangą o porywającej, wartkiej fabule wciskającej w fotel. Nie oznacza to jednak, że nie ma atutów, którymi mogłaby zaciekawić czytelnika. Bardzo mocną stroną mangi jest niezwykle dopracowana kreska. Można odnieść wrażenie, że jest to bardziej artbook z dopisanymi gdzieniegdzie wypowiedziami bohaterów (bo samego tekstu jest stosunkowo niewiele). Ośmiostronicowy epilog wygląda niczym namalowany akwarelami i sprawia bardzo dobre wrażenie. Całość bez wątpienia może nacieszyć oko i pełni funkcję pierwszoplanową, otoczoną tłem historii z pogranicza legend i folkloru japońskiego.

Shirahime-shou jest mangą, która na pewno spodoba się osobom zwracającym uwagę na oprawę graficzną i interesującym się japońskimi wierzeniami. Ten trochę odbiegający od typowego przedstawienia komiksu japońskiego tomik na pewno będzie miłym przerywnikiem między codziennymi sprawami i krótką odskocznią od wielotomowych mang.

Joanna Patelczyk
Jestem studentką japonistyki na UAM w Poznaniu. Interesuję się rysunkiem i malarstwem w wersji tradycyjnej jak i digital art. W chwilach wolnych od zgłębiania japonistycznej wiedzy spędzam czas przy kawie i szkicowniku lub jeżdżę na rolkach. Od niedawna jestem członkiem poznańskiej filii Grupy Tańca Yosakoi „Sakuramai POLAND”. Marzę o własnej małej hodowli jeży pigmejskich :)
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca