W obecnych czasach coraz więcej dzieci ma różnego rodzaju alergie. Najczęstszymi alergiami są zarówno alergie pokarmowe, jak i alergie na pyłki traw i drzew. Chociaż może być to czasami uciążliwe, to jednak nie musi wpływać na możliwość wyjazdu na kolonię. Wiele zależy tutaj od rodzaju oraz od stopnia nasilenia alergii u dziecka.
Alergie pokarmowe, a wyjazd na kolonię
Większość ośrodków kolonijnych w Polsce oferuje podstawowe diety, jak na przykład dieta: wegetariańska, bezmleczna, a coraz częściej także dieta bezglutenowa. Jak sama nazwa wskazuje, diety te sporadycznie bazują na wyeliminowaniu z jadłospisu najpopularniejszych alergenów.
W kwestii nietolerancji laktozy, nie jest to problematyczna alergia. Wystarczy wówczas wyeliminować z diety przede wszystkim produkty mleczne, co nie jest takie trudne na koloniach. Najczęściej śniadania i kolacje są w formie bufetu, więc dziecko może z łatwością może wybrać produkty bezlaktozowe, a najlepiej bezmleczne. Pozostaje kwestia obiadów, które są serwowane do stolików. W większości jednak zupy nie są zabielane, a drugie dania nie zawierają nabiału. Ponadto i takie przypadki można obejść, jeżeli wcześniej tylko ustalicie tę kwestię z organizatorem.
Bardziej złożoną kwestią jest alergia na gluten. Nie wszystkie ośrodki podejmują się przygotowania dla dziecka podczas jego pobytu na kolonii posiłków bezglutenowych. Ponadto uczulenie na gluten potrafi być na tyle silne, że wystarczy, aby jedzenie bezglutenowe miało styczność z glutenowym i już zachodzi reakcja alergiczna u dziecka. W razie tak mocnej alergii może być to ryzykowne.
W przypadku alergii pokarmowych kluczową rolę odgrywa rodzaj alergenu oraz stopień, w jakim dziecko jest na niego uczulone. Obecnie dzieci są najczęściej uczulone na laktozę, orzeszki oraz gluten. Znacznie rzadziej zdarzają się uczulenia na poszczególne poszczególne produkty, czy owoce i warzywa.
Inne alergie, a wyjazd na kolonię
Istnieją tysiące różnych alergii. Dziecko może być uczulone na pyłki roślin, na pierze, kurz, sierść zwierząt, jad owadów, a nawet na słońce, a dokładniej na promieniowanie UV. Nie są to jednak czynniki, które uniemożliwiałyby jakkolwiek udział dziecka w kolonii.
Może zdarzyć się sytuacja, szczególnie w ośrodkach górskich, że dzieci mają kołdry lub poduszki zawierające pierze. Wystarczy wówczas kontakt z organizatorem. Z autopsji wiemy, że ośrodek dysponuje wtedy dwoma rodzajami kołder i prosimy, aby w danym pokoju była pościel nie zawierająca pierza.
Gdy dziecko jest natomiast uczulone na pyłki lub ukąszenia owadów, musi wziąć ze sobą koniecznie leki na alergię, które zażywa na co dzień. Istotne jest, aby opiekun dziecka ujął taką informację w karcie kwalifikacyjnej.
Porady przed założeniem rezerwacji i wyjazdem na kolonię
W przypadku dziecka posiadającego alergię, nim założycie lub opłacicie rezerwację dla pociechy na wyjazd kolonijny, zawsze najpierw skontaktujcie się z Biurem Obsługi Klienta danego organizatora. Osoby tam pracujące najlepiej wiedzą, czy w danym ośrodku istnieje możliwość wyeliminowania wskazanego alergenu. Jest to szczególnie istotne w przypadku alergii pokarmowych, które często są dość silne. Jeżeli otrzymaliście informację, że mimo posiadanej alergii dziecko może pojechać na wybraną kolonię, w wybrane miejsce - możecie śmiało zakładać rezerwację lub opłacać wcześniej założoną rezerwację.
Kolejnym aspektem jest dokładne poinformowanie o posiadanej przez dziecko alergii. W końcu wyjazd ma być nie tylko fajny, ale przede wszystkim bezpieczny. Przekażcie organizatorowi obszerne informacje dotyczące alergii drogą mailową. Wtedy możliwe będzie jak najlepsze przygotowanie wszystkiego przed przyjazdem dziecka na kolonię.
Ponadto, koniecznie umieśćcie wszelkie informacje dotyczące alergii pociechy oraz przyjmowanych w razie potrzeby lekarstw w kwarcie kwalifikacyjnej uczestnika, która trafia do kierownika kolonii. Jest to bardzo ważne, aby kierownik i wychowawca mieli taką informację na miejscu. Wówczas wiedzą oni, na co zwracać uwagę i jak reagować jeżeli pojawiłaby się reakcja alergiczna.
Jeżeli dziecko przyjmuje leki na alergię lub ma leki, które powinno zażyć w razie reakcji alergicznej – koniecznie musi zabrać je ze sobą na kolonię. Bez tego ani rusz!
Czy możliwy jest wyjazd na kolonię mimo alergii?
Oczywiście! Jak już wspomnieliśmy powyżej, kluczowy jest rodzaj alergii oraz jej stopień nasilenia. Przed podjęciem decyzji pamiętajcie jednak, aby skonsultować to zawsze z organizatorem wyjazdu.