W piórniku mangaki - sprawdź jakich narzędzi potrzebujesz

24-06-2013
anime i manga
otaku
manga
obozy młodzieżowe
obozy anime i manga

Jednak przeniesienie pomysłu mangaki, czyli osoby tworzącej komiks, na papier wymaga użycia większej ilości narzędzi niż myślisz! Jak wygląda taki proces i czego potrzebuje zarówno mistrz, czy mistrzyni, jak i osoba dopiero zaczynająca swoją przygodę z mangą? Przekonajcie się sami!

Tabula rasa…czyli czysta tablica

Mimo tego, że Twoja głowa może być pełna pomysłów, zawsze zaczniesz z czystą, pustą kartką. Początkujący rysownik może stawiać swoje pierwsze mangowe kreski na zwykłym bloku rysunkowym. Im dalej w las tym więcej drzew…a nawet ich brak bo istnieje wiele rodzajów profesjonalnego papieru, między innymi taki, do którego wytworzenia nie używa się drewna! Warto zwrócić też uwagę na parametry papieru. Profesjonale arkusze papieru do mangi mają gramaturę od 130g/m2 do 250g/m2. Dzięki temu papier nie marszczy się przy używaniu bardziej ”wymagających” narzędzi – tuszu, czy farb - do zwykłych szkiców ołówkiem wystarczy papier o gramaturze ok. 60g/m2. Zazwyczaj też używa się kartek o formacie większym niż docelowy aby przy zmniejszeniu ukryć drobne niedociągnięcia ;)

Tworzymy własne przypinki na obozach

Pierwsze kroki, pierwsze kreski

Rysunek mangowy zawsze zaczyna się od szkicu wykonanego za pomocą ołówka. Najlepiej mieć ich cały zestaw - od 3H po 2B. Miększe ołówki nie nadają się do rysowania komiksu, ponieważ za bardzo się rozmazują i utrudniają późniejsze pociągnięcia tuszem. Dobrym rozwiązaniem mogą być ołówki automatyczne, które rysują linie identycznej grubości. Linie pomocnicze wykonuje się często nie za pomocą ołówka a… niebieskiej kredki! Jeśli coś w naszym szkicu pójdzie nie tak na pomoc przyjdzie nam gumka - przyda się tzw. ”chlebówka” jak i taka w obsadce przypominającej pióro- nadaje się do wymazywania małych elementów. Bardziej doświadczony mangaka znajdzie u siebie też gumki z różnych tworzyw- włókna szklanego, kauczuku czy plastikowe.

Na czarno - biało…

Po zrobieniu szkicu przychodzi czas na zrobienie konturu. Używa się do tego profesjonalnych rapidografów lub piór o różnych kształtach i wielkościach stalówek. Najpopularniejsze są te tworzące linię o grubości 0,05-0,08mm - zapewnia to dokładny kontur. W zależności od rodzaju stalówki możemy tworzyć linie równej (typ G) lub nierównej grubości, imitujące pociągnięcia pędzla (typ łyżeczkowaty). Warto zadbać o szybkoschnący i wodoodporny tusz co pomoże przy wypełnianiu rysunku kolorem.

Nauka rysunku

… i kolorowo!

Istnieją rożne sposoby wypełniania rysunku-od zwykłych (lub niezwykłych :) ) kredek po profesjonalne rastry. Wiele osób używa specjalnych markerów, tzw. copików. Są dostępne w pełnej palecie barw i odcieni a do tego umożliwiają nakładanie wiele warstw kolorów na siebie. Mangę możemy wypełnić kolorem również za pomocą farb wodnych, akrylowych oraz kolorowych tuszów. Bardziej profesjonalnym sposobem są rastry- cienkie, przezroczyste folie z nadrukowanymi fragmentami tła, cieniami lub teksturami. Są one wygodne w użyciu bo w stosunkowo krótkim czasie pokrywają duży fragment obrazka.

Proste i krzywe linie pod kontrolą!

W odróżnieniu od tradycyjnego rysunku, rysując mangę przydarzą Ci się techniczne pomocniki. Przy rysunku np. budynków, warto użyć zwyczajnych linijek lub ekierek. Przydatne będą także krzywiki do odrysowywania zaokrągleń i krzywych linii, cyrkiel oraz różne szablony. Pamiętaj jednak, żeby nie nadużywać tych przyrządów i starać się jak najwięcej rysować odręcznie - wprawiony mangaka używa ich praktycznie tylko do obramowań ;) Zaczynając swoją przygodę z rysunkiem mangowym na pewno nie będziesz miał/ła wszystkich profesjonalnych narzędzi i przyborów, jednak bez trzech nie możesz się obejść - świetnego pomysłu, dobrych chęci i cierpliwości. Powodzenia!

Joanna Patelczyk
Jestem studentką japonistyki na UAM w Poznaniu. Interesuję się rysunkiem i malarstwem w wersji tradycyjnej jak i digital art. W chwilach wolnych od zgłębiania japonistycznej wiedzy spędzam czas przy kawie i szkicowniku lub jeżdżę na rolkach. Od niedawna jestem członkiem poznańskiej filii Grupy Tańca Yosakoi „Sakuramai POLAND”. Marzę o własnej małej hodowli jeży pigmejskich :)
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca