Żywe podejście do martwej natury

08-08-2013
malarstwo

Dłonie czy kartka - czyli jak pomóc w wyborze kadru

Patrząc „gołym okiem” nie możemy ustalić kadru proporcjonalnego do wymiarów kartki. Najprostszym „ogranicznikiem” są po prostu nasze dłonie: wyprostuj przed siebie ręce i złącz kciuk prawej dłoni z palcem wskazującym  lewej oraz kciuk lewej dłoni z palcem wskazujący prawej dłoni, tworząc prostokąt. Innym sposobem jest zrobienie ze zwykłej kartki A4 pomocniczej ramki wycinając na jej środku proporcjonalny prostokąt( bok wyciętego prostokąta to np.  połowa boku kartki). Tak przygotowaną ramkę wyciągnij przed siebie i patrząc przez nią dopasuj do interesującego kadru.


ABC kompozycji

Cała kompozycja powinna współgrać ze sobą dlatego ważne jest, żeby nie zwracać uwagi tak bardzo na same przedmioty, jak na kierunek ich ułożenia, ciekawe kształty, światłocień czy kontrast między elementami. Kompozycja nie może skupiać się na jednym elemencie, więc nawet jeśli wybierzesz dominujący element kadru, to nie umieszczaj go na samym środku!  Nie bój się przesunąć go bardziej na bok kadru ale pamiętaj, że nie może być na samym krańcu kartki. Nie zawsze od razu udaje się dobrać odpowiedni kadr, dlatego jeśli rysujesz na dużym formacie spróbuj najpierw zrobić szybki zarys wybranego fragmentu  na mniejszej kartce.

Powodzenia!

Joanna Patelczyk
Jestem studentką japonistyki na UAM w Poznaniu. Interesuję się rysunkiem i malarstwem w wersji tradycyjnej jak i digital art. W chwilach wolnych od zgłębiania japonistycznej wiedzy spędzam czas przy kawie i szkicowniku lub jeżdżę na rolkach. Od niedawna jestem członkiem poznańskiej filii Grupy Tańca Yosakoi „Sakuramai POLAND”. Marzę o własnej małej hodowli jeży pigmejskich :)
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca